Իլհամ Ալիեւ. Մենք աշխատում ենք Զանգեզուրի տրանսպորտային միջանցքի ուղղությամբ
Ներկայումս մենք աշխատում ենք Զանգեզուրի տրանսպորտային միջանցքի ուղղությամբ, որը Ասիան Եվրոպայի հետ կապող Արեւելք-Արեւմուտք միջանցքի բաղկացուցիչ մասը կդառնա: Այս մասին ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը՝ ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Ասիայի եւ Խաղաղ օվկիանոսի տնտեսական եւ սոցիալական հանձնաժողովի 77-րդ նստաշրջանի ժամանակ, հաղորդում է AzerTAc-ը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը կարեւոր ներդրում է ունեցել տարածաշրջանային այնպիսի նախագծերի իրականացման գործում, ինչպիսիք են Արեւելք-Արեւմուտք, Հյուսիս-Հարավ, Հյուսիս-Արեւմուտք տրանսպորտային միջանցքները. «Ներկայումս մենք աշխատում ենք Զանգեզուրի տրանսպորտային միջանցքի ուղղությամբ, որն Ասյան Եվրոպայի հետ կապող Արեւելք-արեւմուտք միջանցքի անբաժանելի մասը կդառնա: Այս միջանցքը կամրապնդի Ադրբեջանի դիրքը՝ որպես Եվրասիայի տրանսպորտային եւ նյութատեխնիկական ապահովման կենտրոն: Ես հրավիրում եմ գործընկեր երկրներին Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան ավազանից՝ տարածաշրջանային այս նախագծի ներուժը քննարկելու համար»: