«Նիկոլն ու կինը գաղտնի արձանագրություն են պատրաստում տարածքների, անկլավների հանձնման և Արցախի վերաբերյալ պահանջներից հրաժարվելու մասին». Ա. Գաբրիելյանով
Հայազգի լրագրող, հրատարակիչ, «Lifenews» լրատվական հեռուստաալիքի սեփականատեր, «News Media» հրատարակչական տան գլխավոր տնօրեն և նախագահ, «Բալթիական մեդիախումբ» հոլդինգի նախագահ Արամ Գաբրիելյանովն իր տելեգրամյան ալիքում անդրադարձել է ՀՀ շուրջ իրավիճակին:
Ստորև ներկայացնում ենք նրա գրառումը.
«Փաշինյանը հայ ժողովրդի հետ շատ ստոր խաղ է սկսել: Իմ տեղեկություններով` պատրաստվում է երկու փաստաթուղթ: Առաջինն ուղղակի ոչ մի բանի մասին է, ամեն լավ բանի համար և ամեն վատին` դեմ: Երկրորդը գաղտնի արձանագրություն է տարածքների, անկլավների հանձնման և Արցախի վերաբերյալ պահանջներից հրաժարվելու մասին: Գաղտնի արձանագրությունը պատրաստում են անձամբ Նիկոլն ու կինը, գործին մասնակից է Հայաստանի պաշտպանության նախարարը և հայտնի ադրբեջանցի պնակալեզ Կարապետյանը: Արտաքին գործերի նախարարությունն ու անձամբ Այվազյանը մեկուսացված են փաստաթղթերի նախապատրաստումից: Գրողի տարած Ռոբենտրոպ, շա՛ն տղա»: