Պլեխանովի անվան համալսարանի քոլեջի շրջանավարտներն այսօր ստացան իրենց դիպլոմները (լուսանկարներ)
Այսօր՝ հուլիսի 20-ին, տեղի ունեցավ Գ.Վ. Պլեխանովի անվան տնտեսագիտական համալսարանի երևանյան մասնաճյուղի քոլեջի շրջանավարտներին ավարտական դիպլոմների հանձնման պաշտոնական արարողությունը: Համալսարանի տնօրեն Թամարա Վարդանյանը շնորհավորեց արդեն հարազատ դարձած ուսանողներին այս հատուկ օրվա առթիվ՝ մաղթելով նոր ու ավելի մեծ ձեռքբերումներ:
«Սա շատ հուզիչ պահ է բոլորիս համար, գիտեմ, որ դուք այս օրը կհիշեք ձեր ողջ կյանքի ընթացքում: Այժմ նոր կյանք եք մտնում և ես հույս ունեմ, որ այն կանցնեք առավել գիտակցված և վստահ՝ ձեր ուժերին ու գիտելիքներին:
Պետք է նշեմ, որ այս տարի քոլեջի ողջ գործունեության ընթացքում մենք ունենք առավելագույն թվով՝ շուրջ 106 շրջանավարտներ»,-իր խոսքում նշեց Թամարա Վարդանյանը:
Նա հավելեց նաև, որ քոլեջի շրջանավարների մեծ մասն իրենց հետագա կրթությունը շարունակելու է համալսարանի պատերի ներքո:
Պլեխանովի անվան տնտեսագիտական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արման Վարդանյանը նույնպես իր շնորհավորական խոսքը հղեց շրջանավարտներին՝ մաղթելով կյանքի ուղին կառուցել հիմնարար արժեքների ու անընդհատ զարգանալու կենսափիլիսոփայության հիման վրա:
«Հարգելի‘ շրջանավարտներ, շնորհավորում եմ ձեզ, ուրախ եմ տեսնել այսքան ինտելեկտուալ երիտասարդների մեր համալսարանի և քոլեջի ներսում: Ձեր այս ձեռքբերումները ինչպես ձեր ծնողների ավանդն է, այնպես էլ մեր պրոֆեսիոնալ դասախոսական կազմի, որին ուզում եմ առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել: Դուք Պլեխանովի անվան համալսարանի ուսանողներին վերաբերում եք ինչպես ձեր հարազատ երեխաներին:
Մաղթում եմ ամենակարևորը համարձակ քայլել կյանքի դժվար ճանապարհով, վայելել կյանքը, բայց և անընդհատ զարգանալ: Հիմնվեք հիմնարար արժեքների վրա, որոնց ձեզ սիրով փոխանցել են մեր դասախոսները ու նաև փորձեք ոչ ստանդարտ մտածել, որովհետև դա զիլ է»,-նշեց Արման Վարդանյանը:
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատան խորհրդատու-բանագնաց, դեսպանության գործերի հավատարմատար Մաքսիմ Վլադիմիրովիչ Սելեզնյովն իր խոսքն ուղղեց շրջանավարտներին՝ նշելով, որ Պլեխանովի անվան տնտեսագիտական համալսարանը բրենդ է:
«Այն եղել է բրենդ ԽՍՀՄ տարիներին, հետո՝ Ռուսաստանում, իսկ այսօր այն Հայաստանում է, և ես հույս ունեմ, որ համալսարանի տնօրեն Թամարա Վարդանյանի և հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արման Վարդանյանի ջանքերով՝ այս բրենդը միմիայն զարգանալու է: Բայց պետք է նշեմ նաև, որ որքան էլ հեղինակավոր լինի դիպլոմը, այն չի ուղղորդելու, թե ինչպես ապրել, այն տալու է միայն գործելու ուղղվածություն և ձեզանից է կախված, թե ինչպես եք գնալու և ուր եք գնալու, ինչպես եք կառուցելու Ձեր կյանքը և զարգացնելու ձեր երկիրը»,-ասաց նա:
Մաքսիմ Վլադիմիրովիչ Սելեզնյովը նշեց, որ համալսարանի երևանյան մասնաճյուղի գլխավոր նպատակն այն է, որ Հայաստանը զարգանա Ռուսաստանի հետ միասին՝ որպես եղբայրական երկիր. երկու երկրները, միասին հաղթահարելով բոլոր խնդիրները, կառուցեն լուսավոր ապագա: Նա ավելացրեց նաև, որ շրջանավարտների շարքերում տեսնում է ապագա նախարարների և վարչապետերի:
Պլեխանովի անվան տնտեսագիտական համալսարանի մասնաճյուղերի կենտրոնի տնօրեն Տատյանա Արկադևնա Պրոկովևան իր շնորհավորական խոսքում հույս հայտնեց, որ աշնանը շրջանավարտների մեծ մասին կտեսնի բուհի բակալավրիատում:
«Մենք ձեզ համար ունենք լավ նախաձեռնություններ, նոր նախագծեր: Մի հետաքրքիր նախագիծ ունենք բակալավրիատի ուսանողների համար, որը կոչվում է «Лидеры РЕУ»: Ձեզանից յուրաքանչյուրը կարող է մասնակցություն ունենալ դրանում: Մենք ամեն տարի, բուհի ֆինանսավորմամբ, մասնաճյուղերի լավագույն ուսանողներին հրավիրելու ենք համալսարանի գլխամասային կենտրոն՝ մեկ-երկու շաբաթ անցկացնելու Մոսկվայում, մասնակցելու այնտեղի մեր դասախոսների դասերին, ինչպես նաև շրջելու Մոսկվայի տեսարժան վայրերով:
Ես մեկ նախագիծ ունենք՝ մեր գործընկեր ձեռնարկություններում պրակտիկա անցնելու հետ կապված»,-իր խոսքում նշեց նա:
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատան առաջին քարտուղար Մարիա Ալեքսանդրովնա Կորոտինան ևս ողջունեց շրջանավարտներին.
«Հարգելի′ շրջանավարտներ, շնորհավորում եմ բոլորիդ, այս կարևոր օրվա առթիվ, մաղթում եմ մեծ հաջողություններ և հետաքրքիր նախաձեռնություններ Ձեր կյանքի նոր սկսվող փուլում»: