Բարի ցանկությունները վերածել իրականության. արևային էներգիայի հրամայականը
Տպավորություն է, թե Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության խնդիրներով առավել շատ հետաքրքրված են միջազգային կառույցները, քան Հայաստանի գործող իշխանությունները։
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահը հարցազրույց է տվել և հայտարարել, թե վերականգնվող էներգիան բանկի ռազմավարության հիմքն է Հայաստանի համար։
Ըստ ՎԶԵՊ նախագահի՝ 2019 թվականից ի վեր իրենք աջակցում են մինչև 105 մվտ արևային հզորության կայանների տեղադրմանը և պարտավորվել են ֆինանսավորել առաջին կոմունալ մասշտաբի արևային կայանը։
Տիկնոջ խոսքով վերջին մի քանի տարիների ընթացքում կառավարությունը նաև բարելավել է պետություն-մասնավոր գործընկերության օրենքը։
«Մենք պատրաստ ենք հետագայում էլ աջակցել այս նախաձեռնություններին, որոնք անշուշտ կբարձրացնեն երկրի էներգետիկ անկախությունը և կնպաստեն մասնավոր հատվածի աճին և օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանը»,- ասել է բանկի նախագահը։
Մեծ առումով այս հայտարարությունը ընդամենը բարի ցանկությունների արտահայտում է։
Իրականում Հայաստանը լրջագույն խնդիրներ ունի արևային էներգիայի կիրառման առումով, և առայժմ գործուն և արդյունավետ քայլեր չեն արվել այդ ուղղությամբ։
Մի երկիր, որտեղ կա արևային վահանակներ արտադրող ընդամենը մեկ ընկերություն՝ «Սոլարոնը», բարդ է խոսել արևային էներգիայի միջոցով էներգետիկ անվտանգության ապահովման հնարավորության մասին։
Գործող իշխանություններն էլ, կարծես թե, առանձնապես շահագրգռված չեն արագացնել արևային էներգիայի կայանների ստեղծման գործընթացը՝ չգիտակցելով, որ հատկապես 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված տնտեսական ծանր իրավիճակում արևային էներգիայի կիրառումը կարող է լուրջ արդյունքներ ապահովել Հայաստանի թե՛ տնտեսության և թե՛ էներգետիկ անվտանգության համար։
Գրե՛ք կամ զանգահարեք և ստացեք անվճար հաշվարկ Ձեզ անհրաժեշտ արևային կայանի հզորության և արժեքի վերաբերյալ։