Գերմանիումը կդարձնի պերովսկիտային մարտկոցները տիեզերքին համապատասխան Ինչպես պետք է գործի TRIPP-ը, եթե երբևիցե գործարկվի. Ավետիք ՉալաբյանԿիբեռհանցագործության դեմ պայքարը չափազանց կարևոր և արդիական հանձնառություն է. Հրայր ԿամենդատյանԲարձր ենք գնահատում Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» նախաձեռնությունը, որը կոչված է համախմբելու աշխարհասփյուռ հայության կարողությունները. Աշոտ ԳրիգորյանՄենք ամեն գնով պետք է պաշտպանենք մեր ինքնությունը․ Արթուր Վանեցյան Եպիսկոպոսների ժողովը Ավստրիայում և ներքաղաքական ճնշումների ստվերը Արդյունաբերական վերածնունդի օրակարգ․ «Միասնության թևեր»-ը ներկայացրեց իր տնտեսական տեսլականը Մենք այնքան ենք իրար ատում ու այնքան ենք իրար հանդեպ թշնամացած, որ մեզ օտար թշնամիներ էլ պետք չեն. Մհեր ԱվետիսյանԲաց նամակ ՀՃՇ առաջնորդ գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանին` Ազգային Հպարտության Տրիբունալի վերաբերյալԱշխարհաքաղաքական նոր «մեսիջներ». անվտանգության ավանդական երաշխիքներն այլևս հուսալի չեն. «Փաստ» Ընտրությունների մասնակցության յուրաքանչյուր ձայնի ուժը և լռության գինը. «Փաստ» Սարսափ ոչ միայն իշխանությունը կորցնելուց, այլև միասնականությունից. «Փաստ» «Այս ամենն իրավունքի գերակայության և իրավականության հետ աղերս չունեցող գործընթաց է՝ բացառապես տեղավորվող քաղաքական ծիրում». «Փաստ» Այդ ի՞նչ «ձեռքբերումներից» են խոսում իշխանությունները. «Փաստ» «Ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն մի քանի խոշոր գաղափարական դաշինքների մեջ և պարտության մատնեն գործող վարչախմբին». «Փաստ» Ընտրական շրջանի «բացումից» երկու օր անց Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներին. «Փաստ» ՔՊ-ում էլի ներքին խմորումներ են. «Փաստ» Շոուի վերածված «արդարադատություն». Վահե Հակոբյանի գործի իրական նպատակը. «Փաստ» Տիգրան Բարսեղյանը հեռացավ Հայաստանի հավաքականից Շվեդիան իր նոր տարեկան հետախուզական զեկույցում Ռուսաստանին անվանել է «գլխավոր ռազմական սպառնալիք»
«Հայաքվեն» ավարտեց առաջին փուլը
«Հայաքվե» շարժումը նախատեսված ժամկետից շուտ՝ մեկ ամիս առաջ, ավարտել է անհրաժեշտ 50 հազար ստորագրությունների հավաքումը։ Նախաձեռնության համակարգող Ավետիք Չալաբյանը նշել է, որ արդեն շաբաթ օրվա դրությամբ «Հայաքվե»-ին միացել է 54800 քաղաքացի, որոնցից 24660` Երևանում, 29360` մարզերում և 760 էլեկտրոնային ստորագրության միջոցով են միացել։
«Հայաքվե»-ի ստորագրահավաքն անցել է վարչական և քաղաքական ճնշումների ուղեկցությամբ։ Գործող իշխանություններն ամեն ինչ արել են «Հայաքվե»-ն վարկաբեկելու համար, սակայն հանրության մի զգալի մասը, ի պատիվ իրեն, չի տրվել այդ ճնշումներին և ստորագրել է։ Արդեն օգոստոսի 19-ի փոխարեն, օգոստոսի 4-ին, նախաձեռնությունը վաղաժամ կավարտի ստորագրահավաքը և ստորագրությունները կներկայացնի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով։ ԿԸՀ-ն էլ որոշման տեսքով գրավոր դրական եզրակացություն կտա, որ առնվազն 50 հազար պատշաճ ստորագրություն է ներկայացրել, որից հետո «Հայաքվե»-ն դիմելու է Ազգային ժողովին։
Ըստ Չալաբյանի՝ առնվազն երկու, երեք ամիս կտևի մինչև Ազգային ժողովը բարեհաճի նիստ գումարել և քվեարկել օրենսդրական նախաձեռնության կապակցությամբ։ Բնականաբար գործող վարչախմբի ներկայացուցիչները՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը, արդեն այսօր հստակ ասելու են, որ իրենք դեմ են քվեարկելու։ Դրանից հետո արդեն հաջորդ փուլերն են լինելու՝ դիմում սահմանադրական դատարան և ևս 300000 ստորագրությունների հավաքում։ Կհաջողի՞ «Հայաքվե»-ին անցկացնելու իր օրենսդրական նախաձեռնությունը, թե՞ ոչ, բարդ է ասել, սակայն, այն որ այդ նախաձեռնությանն իշխանությունների տոտալ հակազդեցություն կա՝ վկայում է, որ այն իսկապես հայամետ և կարևոր նախաձեռնություն է և հարկավոր է բոլոր ջանքերը գործադրել այս նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու համար։