Պարոն Ռուբեն Վարդանյանի կալանքը Ադրբեջանի իշխանության կողմից ապօրինի է
Պարոն Վարդանյանը ձերբակալվել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Լաչինի (Բերձորի) միջանցքում: Նա հակիրճ պաշտոնավարում է ԼՂՀ (Արցախ) պետական նախարարի պաշտոնում 2022 թվականի հոկտեմբերից մինչեւ 2023 թվականի փետրվարը: 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ միջանցքը անցել է ռուս խաղաղապահների հեղինակության ներքո:
ՄԱԿ-ի Խարտիայի առաքինությամբ, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձեւով Միջազգային իրավունքի սկզբունքների մասին (A/Res/25/2625), ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը կամք է հայտնել լինել միջազգային հանրության մաս, զարգացնել բարեկամական հարաբերություններ ժողովուրդների միջեւ ժողովուրդների հավասար իրավունքների եւ ինքնորոշման սկզբունքի հարգման մասին եւ այլ համապատասխան միջոցներ ձեռնարկելու համընդհանուր խաղաղության ամրապնդման համար:
Ադրբեջանի ագրեսիան 2020 եւ 2023 թվականներին, էթնիկ հայերի նկատմամբ ցեղասպանությունը, պատերազմական հանցագործություններն ու մարդկության դեմ հանցագործությունները, հայերի էթնիկ զտումն ու հայկական ժառանգության ոչնչացումը, հրադադարի մշտական խախտումները, նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համակարգված խախտումները, միջազգային դատարանների որոշումների անտեսումը եւ առաջարկությունները Միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների կատարումը դիտարկող միջազգային մարմինները ապացուցում են, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության անդամները կատարել են Միջազգային քրեական օրենսդրությամբ նախատեսված գործողություններ:
Ադրբեջանը վարում է միջազգային դատարանների կողմից ապացուցված հակահայկական քաղաքականություն, որի որոշումները մինչ օրս չեն իրականացվել: Արդարադատության միջազգային դատարանը 7 դեկտեմբերի 2021 թվականի իր կարգով` Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի կիրառման մասին (Հայաստանն ընդդեմ: Ադրբեջան) Դատարանը ցույց է տալիս Հայաստանի պահանջած որոշ իրավունքների պաշտպանության միջոցներ եւ Ադրբեջանին հրահանգում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները ռասայական ատելության եւ խտրականության հրահրումը կանխելու համար, այդ թվում՝ իր պաշտոնյաների եւ հասարակական կառույցների կողմից, որոնք թիրախավորվում են հայ ազգային կամ էթնիկ ծագում ունեցող անձանց վրա: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իր միջանկյալ միջոցի որոշումներում (ապրելու իրավունք եւ այլն) ), ՄԻԵԴ-ը պահանջում է Ադրբեջանից դադարեցնել խախտումները:
Արդարադատության միջազգային դատարանը 2023 թվականի փետրվարի 22-ի իր կարգով Ադրբեջանից պահանջել է «ապահովել բոլոր անձանց, մեքենաների եւ բեռների անխափան ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով երկու ուղղությամբ»:
Ամբողջ միջազգային հանրության jus cogens սկզբունքները, ինչպիսիք են ուժի սպառնալիքի կամ կիրառման արգելքը, ինչպես նաեւ erga omnes պարտավորությունը (պետությունները միջազգային հանրության նկատմամբ ունեն) կանխելու ցեղասպանությունը եւ միջազգային իրավունքի այլ կոպիտ խախտումները պահանջում են յուրաքանչյուր պետությունից Գործադրել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ ապահովելու ՄԱԿ-ի կանոնադրության եւ միջազգային իրավունքի սկզբունքների նկատմամբ նրանց նվիրվածության իրականացումը:
Պարոն Ռուբեն Վարդանյանի կալանավորումն ապօրինի է, այն հայկական ատելության ադրբեջանական կազմակերպված քաղաքականության ակնհայտ արտահայտություն է (նշված է ԿԽԺ-ի եւ ՄԻԵԴ-ի կողմից), ինչպես նաեւ հայ ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպանության քաղաքականության: