Նիկոլն Ադրբեջանին Հաագաններում արդարանալու հիմքեր է տալիս. Է՛լ ի՞նչ ապացույցներ են հարկավոր՝ համոզվելու, որ Նիկոլն ադրբեջանական գործակալ է
Հաագայում պաշտպանելով իր երկրի շահերը՝ Ադրբեջաի ներկայացուցիչ Էլմար Մամեդովը, կրկնելով ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Բայրամովի հնարքը, Նիկոլի հայտարարություններն օգտագոծել է ի վնաս Հայաստանի՝ ապացուցելու, թե զանգվածային տուժածների և զոհերի մասին հաղորդումները քաղաքացիական բնակչության շրջանում իբր չեն համապատասխանում իրականությանը: «Ավելի ուշ իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը ասել է․ «Մեր գնահատումը հետևյալն է, որ չկա ուղղակի սպառնալիք Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության համար»։ Սա համաժամանակյա կերպով հրապարակվել է վարչապետի պաշտոնական կայքում և՛ անգլերեն, և՛ հայերեն։ Նա կրկնել է նույն ուղերձը հաջորդ օրը, երբ նա ասել է․ «Չկա ուղիղ սպառնալիք քաղաքացիական բնակչության կյանքի համար»,-մասնավորապես՝ ճարպկել է ազերի պաշտոնյան:
Է՛լ ի՞նչ ապացույցներ են հարկավոր՝ համոզվելու, որ Նիկոլն ադրբեջանական գործակալ է. անկասկած, նա հատուկ էր վերոհիշյալ հայտարարություններն անում՝ Ադրբեջանին տալու հիմքեր՝ արդարանալու հաագաներում: Ու մարդիկ արդարանում են՝ միաժամանկ ստորացնելով Հայաստանն ու հայ ժողվորդին, քանզի դժվար թե աշխարհի երեսին գտնվի ևս մի երկրի ղեկավար, որը հիմքեր կտա թշնամուն՝ սեփական ժողովրդի դեմ գործելու համար:
Ադրբեջանցիները շարունակելու են Նիկոլի պասերից օգտվել այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանց այդ հնարավրությունը տալիս է Հայաստանի ժողովուրդը, քանի դեռ շատերը չեն հասկացել Հայաստանում 2018-ին կատարվածի էությունը: