Թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունները Երևանի վրա ճնշում գործադրելու համար են, ինչը հուշում է, որ հակամարտություն է սպասվում. RFI
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կոնֆլիկտի վերաբերյալ մտահոգությունները մեծանում են, քանի որ Բաքուն ուժեղացնում է հայկական տարածքով միջանցք ստեղծելու կոչերը։ Այս քայլը տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ ադրբեջանական ուժերը պատրաստվում են Թուրքիայի հետ համատեղ զորավարժություններին, որը պաշտպանում է միջանցքի անցման գաղափարը. գրում է RFI -ն՝ նշելով Ադրբեջանում և Նախիջևանում մեկնարկած եռօրյա զորավարժությունների անցկացման մասին։
«Բաքուն և Անկարան կոչ են անում Հայաստանի տարածքով 40 կմ միջանցք ստեղծել՝ ադրբեջանական տարածքները միացնելու համար։ Անցումը, որը կոչվում է Զանգեզուրի միջանցք, կստեղծի նաև ցամաքային ճանապարհ Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև, ինչը երկու դաշնակիցների երկարաժամկետ նպատակն է: Երեւանը կտրականապես դեմ է միջանցքին, սակայն Բաքուն պնդում է, որ ուժ չի կիրառի իր նպատակին հասնելու համար», - գրում է հոդվածի հեղինակը՝ մեջբերելով նաև Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը, թե Ադրբեջանը չունի ռազմական նպատակներ կամ նպատակներ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում։
«Սակայն, թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունները մեկնաբանվում են որպես Երևանի վրա ճնշում գործադրելու ռազմավարություն, ինչը հուշում է, որ հակամարտություն է սպասվում», - նշում է հոդվածագիրը։
Նա կարծում է, որ թուրքական կառավարությունը կնախընտրեր խաղաղ ճանապարհով առևտրային ճանապարհ ստեղծել, «սակայն եթե Ադրբեջանը որոշի դա անել ռազմական ճանապարհով, թվում է, թե կարող է հույս դնել Թուրքիայի աջակցության վրա», - հեղինակի հետ զրույցում ասել է Brookings Institution-ի վերլուծաբան Ասլի Այդինթասբասը: