«Գիտության հզորացումը․ կամուրջ գիտության և գործարարության միջև». Արամ Փախչանյան
Դեկտեմբերի 1-ին և 2-ին Երևանի Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում  տեղի կունենա ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության նախաձեռնությամբ անցկացվող  ամենամյա «Գիտության և գործարարության օրեր 2023» ամենամյա համաժողովը։
Համաժողովը տարվա մասշտաբային միջոցառումներից մեկն է, որը մեկ հարկի տակ է հավաքելու հարյուրավոր գիտնականների և գործարարների, որոնք կքննարկեն Հայաստանում գործարար ոլորտում գիտության ներգրավվածության չափաբաժնի ավելացման, գիտության առևտրայնացման վերաբերյալ տարբեր հարցեր:
Միջոցառման ընթացքում կքննարկվեն նորարարական գաղափարներ և նախագծեր, որոնք միտված են լինելու մեր կյանքի փոխակերպմանը, մարդկությանը սպասվող մարտահրավերներ, հայկական բիզնեսի հաջողության ոգեշնչող պատմություններ և այլ արդիական թեմաներ։ Նախարարության նախաձեռնած այս համաժողովի նպատակն է բացահայտել այն հնարավորությունները, որոնք ունեն  գիտությունն ու գործարարությունը՝ փոխլարցնելով իրար և երաշխավորելով տնտեսության և գիտական մտքի շարունակական զարգացումը:
Համաժողովի ընթացքում կայանալու են մի շարք պանելային քննարկումներ արդիական թեմաներով և գիտության ու բիզնես ոլորտում կայացած գործիչների մասնակցությամբ: Առաջին պանելային քննարկումը՝ «Գիտությանհզորացումը․կամուրջգիտությանևգործարարությանմիջև» խորագրով,   կկայանա դեկտեմբերի 1-ին,  որը վարելու է Արամ Փախչանյանը:  Արամ Փախչանյանը «Այբ» կրթականհիմնադրամիհոգաբարձուներիխորհրդինախագահնէ։Նրաներդրումըհայկականկրթականհամակարգումդժվար է գերագնահատել: