Եկամտահարկի վերադարձի օրենքը 2029-ից չի գործի ամբողջ Հայաստանում
2027 թվականից սկսած հիփոթեքային տոկոսների՝ եկամտահարկի չափով վերադարձի մեխանիզմը չի գործի մի շարք մարզերում, 2029-ի հունվարի 1-ից՝ բոլոր մարզերում։ Հարկային օրենսգրքում համապատասխան փոփոխությունն առաջարկում է ֆինանսների նախարարությունը։ Հարցի քննարկումն ընդգրկված է կառավարության նոյեմբերի 17-ի նիստի օրակարգում։
Ըստ նախագծի՝ եկամտահարկի վերադարձով գույքի ձեռքբերումը 2027-ի հունվարի 1-ից կիրառելի չի լինի Երևանին հարակից Արագածոտնի, Կոտայքի, Արարատի ու Արմավիրի մարզերում։ 2029-ի հունվարի 1-ից բոլոր մարզերում կիրառելի չի լինի հիփոթեքի տոկոսների՝ եկամտահարկի չափով վերադարձով գործիքը։
Փոփոխությունների մյուս բաղադրիչով կառավարությունը նախատեսում է, որ 2025-ի հունվարի 1-ից եկամտահարկի չափով վերադարձը եռամսյակի համար չի կարող գերազանցել 750 000 դրամը։
Եկամտահարկի վերադարձի օրենքը գործում է 2015-ից, նպատակը երկրում շինարարության ակտիվացումն էր։ Այս օրենքով բնակարան գնողների համար հիփոթեքային վարկի տոկոսները հետ են վերադարձվում գնորդի եկամտահարկի չափով։ 2021-ի սեպտեմբերին կառավարությունը որոշել էր աստիճանաբար հրաժարվել Երևանում եկամտահարկի վերադարձով բնակարանների ձեռքբերման հնարավորությունից։ Մասնավորապես, 2022-ից ծրագիրը դադարեցվել է Կենտրոնում և Արաբկիրում, իսկ 2025-ից՝ ամբողջ Երևանում։