Կրեմլը մեկնաբանել է Փաշինյանի Բաքվի՝ պատերազմի պատրաստվելու մասին խոսքը
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, մեկնաբանելով Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը Երևանի և Բաքվի և պատերազմի նախապատրաստության մասին, ասաց, որ ինքը ծանոթ չէ դրանց, պաշտոնական հայտարարություններ են արվում խաղաղության պայմանագրի պատրաստակամության մասին։ Այդ մասին գրում է Ռիա նովստին:
Շաբաթ օրը Փաշինյանը ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի Երևանում կայացած հանդիպման ժամանակ ասաց, որ Հայաստանը տեսնում է նոր էսկալացիայի վտանգ Բաքվի կողմից առաջ քաշված «Արևմտյան Ադրբեջան» հայեցակարգի պատճառով։ Նա նաև հայտարարեց, որ Երևանը չի հասկանում Բաքվի դիրքորոշումը, որը հրաժարվում է վերադարձնել գերիներին։
«Ցավոք, ես ոչինչ չեմ կարող ասել, քանի որ ծանոթ չեմ Ադրբեջանի պետական ​​մակարդակով նման հայտարարություններին, մենք լսել ենք բոլորովին այլ հայտարարություններ երկրի ղեկավարությունից, Ադրբեջանի ղեկավարությունից, որոնք խոսում են մեկ փուլի ավարտի մասին. դուրս գալու անհրաժեշտությունը և խաղաղության պայմանագիր կնքելու պատրաստակամությունը, հետևաբար պարոն Փաշինյանի հայտարարությունների այս հատվածի մասին կոնկրետ ոչինչ ասել չեմ կարող»,- ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է Կրեմլն ընդունել Փաշինյանի հայտարարությունները։