Առողջությունն ավելի վեր պետք է դասվի, քան որեւէ մեկի կամակորությունը. Արսեն Թորոսյանը՝ 46 երթուղայինում միջադեպի մասին
Հանրային փակ վայրերում ծխելն արգելող օրենքի նախագծի վերջին լրամշակումը մի քանի օր առաջ կառավարություն է ուղարկվել։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 11-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Ծխելու մասին օրենքի նախագիծը հույս ունեմ ամառվա ընթացքում կգա Ազգային ժողով։ Վերջին լրամշակումը կառավարություն մի քանի օր առաջ է ուղարկվել»,– նշեց նա։
Թորոսյանի խոսքով՝ ծխելու մասին նախագծով նախատեսվելու է նաեւ հասարակական տրանսպորտում ծխելու համար տուգանքի բարձրացում։
«Հայաստանը պետք է դասվի քաղաքակիրթ երկրների շարքին՝ այնպիսի երկրների, որոնցում մարդու առողջությունն ավելի վեր է դասվում, քան որեւէ մեկի կամակորությունը։ Սա ժամանակ է պահանջում, բայց աստիճանաբար պետք է անել»,–հավելեց նա:
Հիշեցնենք, որ երեկ Երեւան քաղաքի 46 համարի երթուղայինում վեճ էր տեղի ունեցել վարորդի եւ ուղեւորի միջեւ: Ֆեյսբուքյան օգտատեր Անի Խաչատրյանը հրապարակել էր տեսագրությունը: Երթուղայինի վարորդից Անի Խաչատրյանը պահանջել է դադարեցնել ծխելը, վարորդն էլ իր հերթին պահանջել էր, որ նա դուրս գա երթուղայինից, հակառակ դեպքում՝ կկանգնեցնի մեքենան եւ չի վարի: Այնուհետեւ ուղեւորներից մի քանիսը սկսել են պաշտպանել վարորդին, եւ վիճաբանություն է սկսել: Ի վերջո, երթուղայինի վարորդը կանգնեցրել է մեքենան: Քաղաքացին, որը պահանջել էր վարորդից դադարեցնել ծխելը, դուրս է եկել մեքենայից, մյուս ուղեւորները շարունակել են ճանապարհը: