Սփյուռքը պետք է լինի Հայաստանի շարունակությունը և մասնակցի որոշումների ընդունմանը․ Ատոմ ՄխիթարյանՊահպանելով, զարգացնելով և պաշտպանելով հայերենը՝ մենք պաշտպանում ենք ոչ միայն մշակույթ, այլև պետականություն․ Նաիրի Սարգսյան Մենք բացում ենք պատմության նոր էջ՝ վստահ և արժանապատիվ քայլերով. Գագիկ ԾառուկյանConverse Trusted. Վերաֆինանսավորման բիզնես վարկ՝ վարկային արձակուրդի հնարավորությամբՍտեղծվել է մոլեկուլ, որը ինքնահավաքվում է արևային մարտկոցների մեջ Սամվել Կարապետյանը տարիներ շարունակ Արցախում ծնված յուրաքանչյուր չորրորդ երեխայի ընտանիքին նվիրաբերել է 4000- ական ԱՄՆ դոլար. տեսանյութ «ՀայաՔվեն» արդեն նաև Մասիսում էԿգործակցենք մաքուր հետագիծ ունեցող նոր քաղաքական ուժերի հետ. Ավետիք Չալաբյան Քաղաքական դաշտում նոր կենտրոն․ «Մեր Ձևով» շարժումն ու «Ուժեղ Հայաստան»-ի օրակարգը Ավստրիայից հնչած հստակ ուղերձը․ Եպիսկոպոսների ժողովը վերահաստատեց հավատարմությունը Կաթողիկոսին Չորս տարի անց. ուկրաինական պատերազմը` որպես տրանսֆորմացիայի կատալիզատոր. «Փաստ» «Դարձ ի շրջանս յուր». ի՞նչ է կատարվում անշարժ գույքի շուկայում արհեստական «բումից» հետո. «Փաստ» «Ժողովրդին պատերազմով վախեցնելով, Ադրբեջանի հետ համագործակցելով, «խաղաղության» քարոզ անելով՝ փորձելու են ինչ-որ արդյունք ստանալ». «Փաստ» Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ» Վահագն Խաչատուրյանն ինչ-որ բա՞ն է ակնարկում Նիկոլ Փաշինյանին. «Փաստ» Հանրությունը հերքում է ԿԳՄՍՆ-ի «հերքումը». «Փաստ» Ո՛չ քայլ են անում, ո՛չ էլ վերջնական պատասխան տալիս. «Փաստ» Դոլարն ու եվրոն շարունակում են էժանանալ ՔՊ-ի հետ համագործակցության ոչ մի եզր այլևս չունենք. Վստահ եմ՝ մենք հաջորդ խորհրդարանում հաստատ լինելու ենք. Էդմոն ՄարուքյանՄեր երկրում՝ հազարավոր մարդիկ կանգնած են այս խնդրի առաջ․ Նարեկ Կարապետյան
Ինչո՞ւ է անընդհատ հետաձգվում «Իմ քայլը հանուն Արմավիրի մարզի» ներդրումային համաժողովը. մարզպետը մանրամասնում է
«Իմ քայլը հանուն Արմավիրի մարզի» ներդրումային համաժողովի հետաձգումը զուտ տեխնիկական է։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արմավիրի մարզպետ Համբարձում Մաթեւոսյանը։
«Տարբեր ներդրողների հետ կապված ստիպված ենք լինում օրերը փոխել, որովհետեւ արտասահմանից մարդիկ են գալիս, փորձում ենք համաձայնեցնել բոլոր գործընկերների հետ, որպեսզի մաքսիմալ շատ մասնակցություն ունենանք։
Նա, սակայն, պնդեց, որ ներդրողները մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում մարզի նկատմամբ. «Հիմա շատ մեծ աշխատանք է տարվում Մուսալեռում ոսկու վերամշակման գործարանի հետ կապված, կարծում եմ՝ այս տարի բացումը կանենք, հեռուստացույցի, էլեկտրոնիկա գործարանը բացվեց անցած տարի, հիմա մոտ 20 աշխատող ունի, նոր մասնագետներ են նախապատրաստվում, մեծ հետաքրքրություն կա բամբակի աճեցման եւ վերամշակման հետ կապված։ Ռուսաստանաբնակ հայազգի գործարարները կբացեն բժշկական կենտրոն»։
Համբարձում Մաթեւոսյանի խոսքով՝ մարզերում ներդրումային ֆորումների համար տարբեր հանգամանքներ են հաշվի առնվում. «Օրինակ, եղանակային պայմաններն են հաշվի առնվում, Սյունիքում համապատասխան տարածք չկար, մեր պետությունը 30 տարի կեղեքել են, պետական շենք չենք թողել, որտեղ կարելի էր ֆորումն անցկացնել, մարդիկ ստիպված երկար աշխատանք տարան, որ այդ վրանային տարածքն ապահովեն»։
Դիտարկմանը, որ ապրիլին ինքը՝ մարզպետը, ասում էր, որ ամեն ինչ պատրաստ է, միայն տեխնիկական փոքր խնդիրներ կան, Համբարձում Մաթեւոսյանն արձագանքեց, որ հենց նույն պատճառներով էլ հետաձգվել է, կապված նաեւ հրավիրված մարդկանց Հայաստանում լինելու հետ։
«Ես հիմա նպատակահարմար չեմ գտնում ֆորումը կազմակերպել, որովհետեւ իմ տեղեկություններով՝ իմ գործընկերներն են ունենալու ֆորումներ, 2-րդ՝ եղանակային պայմանները. ես նպատակահարմար չեմ գտնում շոգ եղանակին ֆորում անցկացնել, երբ նաեւ ցանկություն ունենք էքսպո կազմակերպել։ Տեխնիկական պատճառներով էլ դեռ ֆորումի օրը հայտնի չէ»,– ասաց նա։
Նա հայտնեց, որ նախատեսում են ֆորումը Սարդարապատի հուշահամալիրում անցկացնել, նաեւ կիրակի օրը չի լինի, որպեսզի չխանգարեն զբոսաշրջիկներին, որոնք սովորաբար կիրակի օրերին ակտիվ են լինում մարզում։ «Կարծում եմ՝ ամառը չենք անցկացնի»,–եզրափակեց Համբարձում Մաթեւոսյանը։
Հիշեցնենք, որ նախապես հայտարարվել էր, որ «Իմ քայլը հանուն Արմավիրի» ներդրումային համաժողովը կայանալու է ապրիլի 12-ին, ապա մարզպետը մեզ հետ զրույցում նշել էր, որ այն տեղի կունենա ապրիլի 28-ին, սակայն ապրիլի 28-ին էլ հետաձգվեց անորոշ ժամանակով։