Ադրբեջանցուն սպանած հայը պետք է հանձնվի Հայաստանին. բողոքի ակցիա՝ կառավարության դիմաց (տեսանյութ, լուսանկարներ)
Այս պահին կառավարության շենքի դիմաց տեղի է ունենում բողոքի և պահանջի ակցիա՝ ի պաշտպանություն Արման Վալերիկի Առաքելյանի, ով 2015 թ. սպանել է ադրբեջանցու և այժմ գտնվում է անազատության մեջ։ «Մեր պահանջն է, որ մեր քաղաքացին, հայը արտահանձնվի Հայաստան և պատիժը շարունակի կրել այստեղ։ Ռուսաստանի Դաշնությունը պատրաստ է արտահանձնել, բայց ինչ֊ինչ պատճառներով չի արվում»,- ԼՈՒՐԵՐ.com-ի հետ զրույցում ասաց ակցիայի մասնակից Արթուր Արամյանը։
Նշենք, որ Արման Առաքելյանը Ռուսաստանում սպանել է ադրբեջանցու, ով պատռել էր Շառլ Ազնավուրի նկարը՝ ասելով՝ սրանք չե՞ն ձեր հերոսները:
Ռուսաստանի Դաշնության Սանկտ-Պետերբուրգի Պուշկինսկի շրջանային դատարանի 18.11.2016թ. դատավճռի համաձայն՝ Ա. Առաքելյանը դատապարտվել է 18 տարի ժամկետով ազատազրկման՝ Ռուսաստանի Դաշնության քրեական օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի 1-րդ մասով (սպանություն) և 126-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «ա» կետով (մարդուն առևանգելը մի խումբ անձանց կողմից՝ նախնական համաձայնությամբ) նախատեսված արարքներ կատարելու համար։