Ադրբեջանն իրականացրել է Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ բնակչության տեղահանություն՝ անտեսելով միջազգային բոլոր կառույցներին. «Ֆրիդըմ Հաուս»
Աստիճանաբար և մեթոդաբար ադրբեջանական պետությունը ստեղծեց կենսապայմաններ, որոնք կոչված էին կա՛մ բերելու հայ բնակչության աստիճանական ոչնչացմանը, կա՛մ անհնարին դարձնելու նրանց մնալն ու գոյատևումը:
Այդ քայլից անմիջապես հետո Ադրբեջանի պաշտոնյաների պաշտոնական հայտարարությունն այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը «լուծվել է», և «արդարությունը վերականգնվել է», ավելի է վկայում կանխամտածվածության մասին:
Միջազգային նորմերի մշտական անտեսումը և շարունակվող խախտումները, չնայած միջազգային դատապարտմանը, նույնպես վկայում են հայ բնակչությանը վերաբնակեցնելու Ադրբեջանի կառավարության միտումնավոր մտադրության մասին:
Ըստ այդմ, Ադրբեջանի փաստաթղթավորված գործողությունները համապատասխանում են էթնիկ զտումների չափանիշներին, որոնք հասկացվում են նախկին Հարավսլավիայի հակամարտության համատեքստում, որն իրականացվել է արտադատական սպանությունների, խոշտանգումների, կամայական ձերբակալությունների և կալանավորումների, ինչպես նաև սննդի և կյանք փրկող դեղամիջոցների հասանելիության սահմանափակումների միջոցով: