Սփյուռքը պետք է լինի Հայաստանի շարունակությունը և մասնակցի որոշումների ընդունմանը․ Ատոմ ՄխիթարյանՊահպանելով, զարգացնելով և պաշտպանելով հայերենը՝ մենք պաշտպանում ենք ոչ միայն մշակույթ, այլև պետականություն․ Նաիրի Սարգսյան Մենք բացում ենք պատմության նոր էջ՝ վստահ և արժանապատիվ քայլերով. Գագիկ ԾառուկյանConverse Trusted. Վերաֆինանսավորման բիզնես վարկ՝ վարկային արձակուրդի հնարավորությամբՍտեղծվել է մոլեկուլ, որը ինքնահավաքվում է արևային մարտկոցների մեջ Սամվել Կարապետյանը տարիներ շարունակ Արցախում ծնված յուրաքանչյուր չորրորդ երեխայի ընտանիքին նվիրաբերել է 4000- ական ԱՄՆ դոլար. տեսանյութ «ՀայաՔվեն» արդեն նաև Մասիսում էԿգործակցենք մաքուր հետագիծ ունեցող նոր քաղաքական ուժերի հետ. Ավետիք Չալաբյան Քաղաքական դաշտում նոր կենտրոն․ «Մեր Ձևով» շարժումն ու «Ուժեղ Հայաստան»-ի օրակարգը Ավստրիայից հնչած հստակ ուղերձը․ Եպիսկոպոսների ժողովը վերահաստատեց հավատարմությունը Կաթողիկոսին Չորս տարի անց. ուկրաինական պատերազմը` որպես տրանսֆորմացիայի կատալիզատոր. «Փաստ» «Դարձ ի շրջանս յուր». ի՞նչ է կատարվում անշարժ գույքի շուկայում արհեստական «բումից» հետո. «Փաստ» «Ժողովրդին պատերազմով վախեցնելով, Ադրբեջանի հետ համագործակցելով, «խաղաղության» քարոզ անելով՝ փորձելու են ինչ-որ արդյունք ստանալ». «Փաստ» Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ» Վահագն Խաչատուրյանն ինչ-որ բա՞ն է ակնարկում Նիկոլ Փաշինյանին. «Փաստ» Հանրությունը հերքում է ԿԳՄՍՆ-ի «հերքումը». «Փաստ» Ո՛չ քայլ են անում, ո՛չ էլ վերջնական պատասխան տալիս. «Փաստ» Դոլարն ու եվրոն շարունակում են էժանանալ ՔՊ-ի հետ համագործակցության ոչ մի եզր այլևս չունենք. Վստահ եմ՝ մենք հաջորդ խորհրդարանում հաստատ լինելու ենք. Էդմոն ՄարուքյանՄեր երկրում՝ հազարավոր մարդիկ կանգնած են այս խնդրի առաջ․ Նարեկ Կարապետյան
Ինչո՞ւ են ադրբեջանական համարներից հայկական համարների զանգահարում. Սամվել Հայրապետյանը մանրամասնում է
Այսօր ծրագրավորող, ինտերնետային անվտանգության մասնագետ, բլոգեր Սամվել Հայրապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ առավոտից ադրբեջանցի հաքերները զանգահարում են և՛ ադրբեջանական կոդով +994, և՛ էստոնական +372, և մի շարք այլ երկրների կոդերով հայկական հեռախոսահամարներին։ ArmDaily.am-ի հետ զրույցում Սամվել Հայրապետյանը մանրամասներ է ներկայացրել։
-Ի՞նչ զանգերի մասին է խոսքը և երբվանի՞ց են քաղաքացիները սկսել զանգեր ստանալ։
Ներկա պահին չեմ կարող ասել, թե ինչի համար է դա արվում։ Ես մի քանի վարկած եմ ուսումնասիրում։ Քաղաքացիները զանգեր սկսել են ստանալ այսօր առավոտյան ժամը 07։00-ից։ Ի սկզբանե միայն ադրբեջանական համարներից են զանգել ու բազմաթիվ մարդկանց, միայն ինձ շուրջ 800 մարդ տեղեկացրել է, որ տարօրինակ հեռախոսահամարից զանգ է ստացել։ Այս թիվը վստահաբար ավելի մեծ է ու զանգեր կատարելիս չեն ֆիքսվել միայն Երևանի վրա, զանգեր ստացել են բոլոր մարզերից ու տարբեր տարիքային խմբի մարդիկ։
-Ի՞նչ վարկածներ կան։
Իմ վարկածները երկուսն են։ Առաջին վարկածը արդեն հերքել եմ, դա այն էր, որ զանգում են ու զանգին պատասխանելու դեպքում քեզանից գումար են գանձում։ Այդ վարկածը ես հերքել եմ երկու պարզ պատճառով, քանի որ եթե նման բան լիներ, իրենք հետո այդ համարի վրա գրանցված messenger-ներին չէին զանգի (telegram, viber, whatsapp, messenger), որի վրա այդ համարը կա գրանցած։ Իրենք messenger-ներից ոչ մի օգուտ չունեն, հնարավորություն կա միայն viber out-ի գումարները տանելու, բայց Հայաստանում օգտատերերի 99.9 %-ը գումար չունի այդտեղ։ Այսինքն ճշտում են այդ մարդը իր հեռախոսահամարի վրա ինչեր ունի բացած։ Որոշ մարդկանց facebook-ներին նաև լինքեր են ուղարկել։ Այսինքն զանգ եղել է, հետո լինքեր են ուղարկել։
Իմ հիմնական վարկածն այն է, որ շատ հնարավոր է իրանք այդ տվյալները հետո օգտագործեն իրենց նպատակների համար:
-Հնարավո՞ր է սա կապ ունենա հունիսի 26-ին սպասվելիք հաքերային հարձակման հետ։
Հունիսի 26-ին հարձակում լինելու է baku99 թիմի կողմից, սա նոր ստեղծված թիմ է, մոտ 2 ամիս է, որ գործում են։ Չեմ կարող ասել մեկը մյուսի հետ որքանով կապ ունի, քանի որ մենք հստակ չգիտենք, թե զանգերը որտեղից են եկել։ Ստուգել եմ բոլոր խմբավորումների ֆորումները, դեռևս ոչ մի տեղ ոչ մի ինֆորմացիա չկա։ Բացի զանգերը, հարձակումներ են եղել նաև հայկական սերվերների վրա։ Բայց այն, որ baku99-ը պատրաստվում է հարձակման, դա միանշանակ է։