Հայաստանի ներկայացուցիչները Մերձմոսկվայում մասնակցում են «Եվրասիայի առաջնորդներ» ֆորումին
«Եվրասիայի առաջնորդները» երրորդ միջազգային կրթական ֆորումին մասնակցում են ավելի քան 450 ուսանողներ, ասպիրանտներ, երիտասարդ գիտնականներ, ձեռներեցներ, լրագրողներ և քաղաքական գործիչներ Ադրբեջանից, Հայաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Մոլդովայից, Ղրղզստանից, Ռուսաստանից, Տաջիկստանից և Ուզբեկստանից։ Միջոցառումը, որը կազմակերպել է «Եվրասիա» ինքնավար ոչ առևտրային կազմակերպությունը, անցկացվում է սեպտեմբերի 1-ից 5-ը Մոսկվայի մարզում։
«Եվրասիայի առաջնորդներ» ֆորումը հիմնված է համանուն կրթական ծրագրի վրա։ Այն ուղղված է մայրցամաքի երկրների երիտասարդների առաջնորդական հմտությունների զարգացմանը և տաղանդավոր մենեջերների կադրային ռեզերվի ձևավորմանը։ Միջոցառման շնորհիվ երիտասարդները կկարողանան փորձի ու գաղափարների փոխանակում կատարել, ինչպես նաև սովորել աշխատել միջազգային թիմերում։ Ակտիվիստները ձեռք բերած գիտելիքներն ու հմտությունները կկիրառեն իրենց երկրներում։
Մասնակիցների համար դասախոսություններ են կարդում հայտնի քաղաքական գործիչներ և մեդիամենեջերներ։ Խոսքը, մասնավորապես, ՌԴ Պետդումայի փոխխոսնակ Բորիս Չերնիշովի, ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր և «Եվրասիա» «Եվրասիա» ինքնավար ոչ առևտրային կազմակերպության խորհրդի նախագահ Ալյոնա Արշինովայի, Պետդումայի պատգամավոր Նիկոլայ Վալուևի, Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի, «Եվրասիա» ինքնավար ոչ առևտրային կազմակերպության հոգաբարձուների խորհրդի անդամ և «Հաղթանակ» քաղաքական դաշինքի առաջնորդ Իլան Շորի մասին է։
Ֆորումին նախորդել է մասնակիցների մրցութային ընտրություն և ուսումնական նյութերի հեռավար ուսուցում «Եվրասիայի առաջնորդները» հարթակում։ Մոսկվայի մարզում չորս օրվա ընթացքում մասնակիցները ամբողջությամբ վերապատրաստում են անցնում երեք կրթական ուղղություններով՝ «Սոցիալական փոխազդեցություն, կամավորություն և առաջնորդություն», «Նորարարություն և ձեռներեցություն», «Լրատվամիջոցներ և հասարակայնության հետ կապեր»։
Երեխաները սովորում են տեսություն, խմբերով աշխատում գործնական առաջադրանքների վրա և սովորում են ստեղծել իրենց նախագծերը: Լավագույն գաղափարները կառաջարկվեն աջակցելու «Եվրասիա» ինքնավար ոչ առևտրային կազմակերպության երկրորդ դրամաշնորհային մրցույթի արդյունքներով, որը կանցկացվի այս տարվա վերջին:
«Եվրասիայի առաջնորդները» ծրագրով մինչև 2025 թվականի վերջ պետք է վերապատրաստվի 5 հազար մարդ։