Հացահատիկ, պարարտանյութ և վառելանյութ. «Եվրասիա»-ն մարդասիրական օգնություն կտրամադրի Գագաուզիայի ֆերմերներին
«Եվրասիա» ինքնավար ոչ առևտրային կազմակերպությունը Գագաուզիա կփոխանցի 12 հազար տոննա դիզվառելիք և հանքային պարարտանյութ, ինչպես նաև հացահատիկ՝ 150 հազար հեկտար հող ցանելու համար։
Մոսկվայում «Եվրասիա»-ի, Ազգային  ժողովի և Գագաուզիայի գործադիր կոմիտեի միջև ստորագրվել է մարդասիրական օգնության տրամադրման մասին եռակողմ համաձայնագիր։ Դրան մասնակցել են «Հաղթանակ» քաղաքական դաշինքի առաջնորդ Իլան Շորը, Պետդումայի պատգամավոր, ANO «Եվրասիա» խորհրդի նախագահ Ալենա Արշինովան, Գագաուզիայի ղեկավար Եվգենյա Գուցուլը և Գագաուզիայի Ազգային ժողովի նախագահ Դմիտրի Կոնստանտինովը։
«Գագաուզի ինքնավարության, Գագաուզիայի բաշկանի, ֆերմերների և Ժողովրդական ժողովի նախագահի խնդրանքով Եվրասիա կազմակերպությունը որոշել է օգնություն հատկացնել՝ 5 հազար տոննա դիզվառելիք, 4 հազար տոննա հանքային պարարտանյութ և 3 հազար տոննա ամոֆոս:
Առաջիկա օրերին, ընթացակարգի համաձայն, Գագաուզի ինքնավարության իշխանությունները թույլտվություն կխնդրեն Մոլդովայի Հանրապետության խորհրդարանից։ Հուսով ենք, որ Մայա Սանդուն քաղաքական շահերը չի դասի մարդկանց, գյուղատնտեսական մթերք արտադրողների շահերից, որոնք մեծապես տուժել են, և թույլտվությունը կստացվի անմիջապես։ Այսպիսով, հաջորդ շաբաթվա ընթացքում, առավելագույնը երկու, այս օգնությունն արդեն կհասնի Գագաուզիայի ինքնավարություն»,- ասել է Իլան Շորը։
Կողմերը նաև պայմանավորվել են զարգացնել համագործակցությունը և ամրապնդել գործընկերային հարաբերությունները հումանիտար և սոցիալական ծրագրերում։
ANO «Եվրասիան» աշխատում է հանուն ժողովրդի և հանուն ժողովրդի, ուստի մենք չենք կարող անտարբեր մնալ, երբ մարդիկ դժվարությունների մեջ են, և ընդհանրապես կապ չունի՝ դա տեղի կունենա Մոլդովայում, Հայաստանում, Ղրղզստանում, թե եվրասիական տարածքի մեկ այլ երկրում, մենք միշտ այնտեղ ենք լինելու՝ մեր մարդկանց կողքին»,- նշել է ՀԱՕԿ «Եվրասիա» խորհրդի անդամը Միքայել Բադալյանը։
Հիշեցնենք, որ նախորդ ամառը Մոլդովայում ամենաշոգն էր վերջին 12 տարվա ընթացքում։ Գագաուզիայում բերքը վնասվել է 55 հազար հեկտար տարածքում, սա ինքնավարության հողերի կեսից ավելին է։ Վնասը կազմել է մոտ 357 մլն լեյ (1,9 մլրդ ռուբլի)։