«Եվրասիա»- ն ամրապնդում է հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամությունը
«Եվրասիա» ԻՔՄ-ը կազմակերպել է հետաքրքիր ճամփորդություն դեպի «հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամության»թանգարան , որը գտնվում է Աբովյան քաղաքում։
Տարբեր համալսարանների ուսանողներ ներգրավվեցինայս երկու ժողովուրդների պատմությամբ և մշակութային ավանդույթներով հարուստ մթնոլորտում, տեղեկացան նշանակալի իրադարձությունների մասին, որոնք նպաստեցին երկու երկրների միջև կապերի զարգացմանը:
Ծրագիրը ներառում էր շրջայց թանգարանում ՝ մեր երկրների տարբեր պատմական ժամանակաշրջանների մասին հետաքրքիր պատմություններով: Կրթական մասի շրջանակներում տեղի ունեցավ դասախոսություն ՝ նվիրված հայ ազատագրական շարժման հերոս Իսրայել Օրիին և հայ ժողովրդի պատմական հիշողության իրական մարմնավորումը դարձած բանաստեղծին:
Դասախոսությունից հետո ծրագրի մասնակիցները բաժանվեցին երեք թիմերի, և պատմության մեջ խորը գիտելիքներ ցուցաբերած լավագույնները թանգարանի կողմից ստացան պատվոգիր:
«Եվրասիա» ինքնավար ոչ առևտրային կազմակերպությունը ստեղծվել է հետխորհրդային տարածքում քաղաքացիների շահերը խթանելու համար։ Այն իրականացնում է ծրագրեր երիտասարդների, ուսուցիչների և լրագրողների համար, պրակտիկա և բիզնես առաքելություններ, կրթական ճամբարներ և մեդիա դպրոցներ: