ԱրարատԲանկ և Մատենադարան. Գիտության և մշակույթի նորարարական համագործակցություն
Արդեն 13-րդանգամ «Հիշողությանկերպարանքները» միջազգայինսեմինարնիրշուրջնէհամախմբումգրավորժառանգությանպահպանմանառաքելությունունեցողաշխարհիկարևորհաստատություններին: 13 տարիներիընթացքում Մատենադարանը հյուրընկալելէ  ավելիքան 130 միջազգայինկառույց, հարյուրավորմասնագետների, հաստատելնորգործնականկապեր: Մատենադարանը, ըստէության, Հայաստանումգրավորժառանգությանվերականգնմանմիակպրոֆեսիոնալկենտրոննէև լավագույններիցտարածաշրջանում: Բաժիննիրգոյությանավելիքան 60 տարիներիընթացքումկուտակելէհսկայականմասնագիտականփորձ՝վերականգնելովհազարավորձեռագրեր, արխիվայինփաստաթղթերևհնատիպգրքերոչմիայնսեփականհավաքածուներից, այլևՀայաստանիմյուսթանգարաններիցուգրադարաններից։
ԱրարատԲանկը, հավատարիմմնալովմշակութայինժառանգությանպահպանմանիրառաքելությանը, ֆինանսավորելէՄատենադարանինորկենսաքիմիականլաբորատորիան: Լաբորատորիայիպաշտոնականբացումըտեղիկունենահոկտեմբերի 11-ին՝ «Հիշողությանկերպարանքներ»միջազգայինսեմինարիշրջանակներում, որը ևս ֆինանսավորվել է ԱրարատԲանկի կողմից։ Սեմինարը կանցկացվիհոկտեմբերի 9-12-ը:
Արա Խզմալյանը նշում է․ «ԱրարատԲանկի աջակցությունը նոր հնարավորություններ է ստեղծում Մատենադարանի համար՝ ընդլայնելով գրավոր ժառանգության պահպանման և վերականգնման հնարավորությունները: Այս նախաձեռնությունը համահունչ է Մատենադարանի զարգացման նոր ռազմավարությանը, որը նպատակ ունի ընդլայնել հաստատության դերը գրավոր ժառանգության պահպանման ոլորտում՝ ներառելով աշխարհի տարբեր անկյուններում գտնվող հայ հոգևոր-ձեռագրական կենտրոնները»։
«Մեր խորին երախտագիտությունն ենք հայտնում Մատենադարանի ղեկավարությանը։ Այս ազնվագույն գործին առնչվելու հնարավորությունը մեզ համար անգնահատելի է։ Այսօր ցանկանում եմ վերահաստատել մեր հանձնառությունը և հույս հայտնել, որ ապագայում ևս կշարունակենք մնալ ձեր հավատարիմ գործընկերների շարքում։
Անձամբ ես մեծ կարևորություն եմ տալիս ձեռագրերի պահպանմանը։ Ուսանողական տարիներիս, որպես արևելագետ պատիվ եմ ունեցել Մատենադարանում ուսումնասիրել արաբական ձեռագրերը։ Այդ փորձառությունը ինձ ավելի խորը գիտակցություն է տվել մեր մշակութային ժառանգության կարևորության մասին։
Մատենադարանի և ԱրարատԲանկի միջև համագործակցությունը ոչ միայն ներդրում է հայ մշակույթի պահպանման գործում, այլև հնարավորություն է տալիս մասնակից լինել համաշխարհային նշանակության գիտական առաջընթացին։ Մենք հպարտ ենք, որ կարող ենք նպաստել այս կարևորագույն առաքելությանը և վստահ ենք, որ այս նախաձեռնությունը կծառայի ապագա սերունդներին», - նշել է ԱրարատԲանկի Խորհրդի նախագահ Գրիգոր Հովհաննիսյանը։
ԱրարատԲանկիներդրումըՄատենադարանիկենսաքիմիականլաբորատորիայումնշանակալիքայլէդեպիՀայաստանիմշակութայինժառանգությանպահպանմանևհետազոտմաննորհորիզոններ: