ԱրարատԲանկը՝ Մատենադարանի նոր լաբորատորիայի և սեմինարի հովանավոր
ՄեսրոպՄաշտոցիանվանՄատենադարանընշեցերկուկարևորիրադարձությունԱրարատԲանկիաջակցությամբ՝նորկենսաքիմիական հետազոտություններիլաբորատորիայիբացումըևմիջազգայինսեմինարիանցկացումը:
Հոկտեմբերի 11-ինՄատենադարանումտեղիունեցավԱրարատԲանկիկողմիցֆինանսավորվածկենսաքիմիականհետազոտությունների լաբորատորիայիպաշտոնականբացմանարարողությունը: ԱյսնորագույնհաստատությունընորորակականմակարդակիէբարձրացնելուՄատենադարանիձեռագրերիվերականգնմանկարողություններըևէապեսնպաստելուէնործրագրերիիրականացմանը: Լաբորատորիանկարևորդերէխաղալուաշխարհասփյուռհոգևորկենտրոններիձեռագրականհավաքածուներիվերականգնմանգործում, ինչըՄատենադարանիառաջնահերթծրագրերիցմեկնէ:
ԱրարատԲանկի աջակցությունը չի սահմանափակվել միայն լաբորատորիայի ֆինանսավորմամբ: Բանկը նաև համաֆինանսավորել է հոկտեմբերի 9-11-ը Մատենադարանում տեղի ունեցած «Հիշողության կերպարանքներ» 13-րդ ամենամյա միջազգային գիտագործնական սեմինարը:
Սեմինարըմեկհարկիտակէ հավաքելոլորտիառաջատարփորձագետների, ձեռագրագետների, գիտնականներիևվերականգնողներիաշխարհիտարբերանկյուններից՝ներառյալԻտալիա, Հունաստան, Լիտվա, Հնդկաստան, Կատար, Ղազախստան, Եթովպիա, Ֆրանսիա, Բելգիա, ՄոլդովաևՎրաստան: Մասնակիցներըհանդեսեն եկել թեմատիկզեկույցներովևանցկացրելվարպետությանդասերՄատենադարանիվերականգնմանլաբորատորիայում:
Քառօրյասեմինարիշրջանակներումքննարկվեl ենհետևյալթեմաները.