«Փաստ» թերթը ութ տարեկան է. «Փաստ»
2016 թվականի նոյեմբերի 8-ին լույս տեսավ «Փաստ» թերթի առաջին համարը: Այդ օրերին թերթի հիմնադիր Վարուժան Բաբաջանյանն ասել էր, թե այն կարծիքին չէ, որ թերթի ձևաչափը կորցրել է իր պահանջարկը հասարակությունում: «Համաձայն չեմ, որ թերթը «մեռնող» մշակույթ է, քանզի ընթերցողը կարիք ունի ավելի փաստարկված և ավելի կայուն լրատվամիջոցների: Լրատվական կայքերի դեպքում արագության մրցավազք կա, և լինում են դեպքեր, երբ ցավալիորեն հետին պլան է մղվում լրատվամիջոցների՝ ճշգրիտ տեղեկություն տարածելու սկզբունքը:
Մեր խնդիրն ու թերթի ռազմավարական նպատակներից մեկը արագության մրցավազքին զուգահեռ ճիշտ և փաստարկված լրատվություն հրապարակելն է»: Ժամանակը ցույց տվեց, որ Բաբաջանյանն իրավացի էր: Այս տարիներին թե՛ «Փաստը», թե՛ տպագիր այլ լրատվամիջոցներ ցույց տվեցին, որ, չնայած էլեկտրոնային տեղեկատվության տարածման ու լրատվամիջոցների զարգացման ինտենսիվ տեմպերին, «տպարանաբույր» թերթերն իրենց ուրույն տեղն ունեն: