Սուր շնչառական վարակների քանի դեպք է արձանագրվել. ինչ պատկեր է նախորդ տարվա համեմատ
«Սուր շնչառական վարակների թիվը սեզոնի համեմատ քիչ են»,- այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել էր Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալները թերևս փաստում են այն, քանի որ 2024 թվականի սեպտեմբերին արձանագրվել է սուր շնչառական վարակների 11 հազար 231 դեպք։
Սակայն հարկ է նշել, որ նախորդ տարվա՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի համեմատ, այս ցուցանիշն ավելացել է 364-ով։ Նախորդ տարի սուր շնչառական վարակներով հաշվառվել է 10 հազար 867 մարդ։
ArmLur.am-ը, ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներն ուսումնասիրելով, նկատել է, որ բոլոր տեսակի անգինաների դեպքում հիվանդների քանակի աճ է նկատվել։
2024 թվականի սեպտեմբերին բոլոր տեսակի անգինաներով վարակվածների թիվը կազմել է 228, իսկ նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում 110 դեպք է հաշվառվել։
Հիշեցնենք, որ սուր շնչառական վարակներով չհիվանդանալու, ինչպես նաև բարդություններից խուսափելու նպատակով՝ Առողջապահության նախարարությունը հիշեցնում և հորդորում է.