Ադրբեջանցիները Ռուսաստանում իսկական գլխացավանք են դարձել. «Փաստ»
Վերջին շրջանում գնալով ավելի հաճախ են ռուսական տարբեր լրատվամիջոցներում ու սոցիալական հարթակներում հանդիպում տեղեկություններ, որոնք վերաբերում են Ռուսաստանում ադրբեջանցիների սանձարձակ ու հանցագործ պահվածքին:
Ի մասնավորի, վերջերս տեղեկություններ հրապարակվեցին, որ իրար ջարդուփշուր էին արել ադրբեջանական երկու խմբավորում՝ ինչ-որ «առևտրային տարածք» միմյանց մեջ չկիսելու պատճառով: Մի քանիսին պարզապես արյունլվա վիճակում տեղափոխել են հիվանդանոց, մյուսներին՝ ոստիկանություն:
Ընդհանրապես, ռուսաստանյան քրեական «խրոնիկոններում» բավական շատ են ադրբեջանցիները: Ուշագրավ է, որ նրանք առանձնակի «փայլատակում» են մանկապղծության, երեխաների նկատմամբ ուժի կիրառմամբ սեռական բռնության, անչափահասների նկատմամբ խարդախության մեջ: Մի շարք տելեգրամյան ալիքներ պարբերաբար տեսանյութեր են հրապարակում նման հանցագործությունների մասին:
Բացի այս ամենից, սոցցանցային տարբեր քննարկումներում անընդհատ շեշտվում է, թե որքան են ադրբեջանցիները զզվեցրել իրենց լկտիությամբ, սանձարձակությամբ ու վայրենիությամբ: