Երևանի բնակիչները, որոնց 100-ամյակը կլրանա, քաղաքապետարանից 1 միլիոն դրամ կստանան
Երևան քաղաքի այն բնակիչները, որոնց 100-ամյակը կլրանա, քաղաքային բյուջեից 1 միլիոն դրամ կստանան։ Նախագիծը Երևանի ավագանու նոյեմբերի 19-ի նիստին ներկայացրեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Դիանա Քերոբյանը։
Որոշումն ընդունվեց 51 կողմ և 2 ձեռնպահ ձայներով:
«Վերլուծելով աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության (ԱՍՀՆ) տրամադրած տեղեկատվությունը՝ 2018-2023 թվականների ընթացքում 100-ամյակը նշել է Երևանի 177 բնակիչ, ինչը տարեկան կտրվածքով կազմում է 30 բնակիչ: Միջին հաշվարկով 100-ամյակը լրացած 30 բնակիչների համար Երևանի բյուջեից առաջարկվող սոցիալական աջակցության հանրագումարը տարեկան կկազմի մոտ 30 մլն դրամ:
Շահառուին ներկայացվող և գործընթացային պահանջները հետևյալն են. 100-ամյակը լրանալու պահի դրությամբ շահառուն վերջին 5 տարին պետք է հաշվառված լինի Երևան քաղաքում՝ համաձայն ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության տվյալների:
Դրամական աջակցությունը տրամադրվում է նույն եղանակով, որով տրամադրվում է տվյալ շահառուի կենսաթոշակը։ Աջակցությունը տրամադրվելու է նաև «Հայփոստի» միջոցով: Շահառուի կողմից դիմումի կամ որևէ այլ փաստաթղթեր ներկայացնելու անհրաժեշտություն չի առաջանալու»,- ասաց Դիանա Քերոբյանը:
Նա նշեց՝ աջակցության գումարի փոխանցումը իրականացվելու է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից:
Նախագիծն ուժի մեջ կմտնի 2025 թվականի հունվարի 1-ին: