ՀՀԿ խորհրդի անդամ Հայկ Դերզյանի ելույթը Վենեսուելայում անցկացվող երիտասարդական միջազգային համաժողովի ընթացքում
ՀՀԿ խորհրդի անդամ Հայկ Դերզյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․
Թույլ տվեք սկսեմ իմ խորին շնորհակալությունը հայտնելով Վենեսուելայի նախագահին՝ պարոն Նիկոլաս Մադուրոյին, ինչպես նաև վենեսուելացի ժողովրդին և ղեկավարությանը՝ այս կարևոր Հակաֆաշիստական կոնգրեսի կազմակերպման համար:
Հաջորդ տարի կլրանա 80 տարին մեր ընդհանուր հաղթանակի՝ 20-րդ դարի ամենամեծ չարիքի՝ ֆաշիզմի նկատմամբ: Այս հաղթանակը միասնության, քաջության և զոհողության հաղթանակ էր: Սակայն այս հաղթանակի ժառանգությունը պահպանելը երբեմն ավելի դժվար է, քան հաղթանակի հասնելը:
Որպես Հայաստանի ներկայացուցիչ, ես մեծ հպարտություն եմ զգում այսօր այստեղ գտնվելու և իմ երկիրը ներկայացնելու համար: Հայ ժողովուրդը մեծապես ներգրավված էր ֆաշիզմի դեմ պայքարում Մեծ Հայրենական պատերազմի տարիներին:
Ավելի քան 500,000 հայեր Խորհրդային Միությունից մասնակցել են այս պատերազմին:
Այդ ընթացքում 70,000 հայեր պարգևատրվել են շքանշաններով և մեդալներով իրենց խիզախության համար:
106 հայեր, ինչպես նաև 11 այլազգիներ Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունից, արժանացել են Խորհրդային Միության հերոսի կոչմանը: Բացի այդ, 68 հայ գեներալներ առաջնորդել են տարբեր ռազմական ստորաբաժանումներ պատերազմի բոլոր ճակատներում:
Պատմության հուզիչ պահերից մեկը տեղի ունեցավ 1945 թ. մայիսի 2-ին, երբ Ռեյխստագի գրավումից հետո, հայկական 89-րդ հրաձգային դիվիզիայի զինվորները Ռեյխստագի պատերի մոտ կատարեցին ավանդական «Քոչարի» պարը՝ արդարության հաղթանակը տոնելով:
Սակայն այս հաղթանակն ապահովվեց մեծ զոհողությունների գնով: Ավելի քան 200,000 հայեր իրենց կյանքը տվեցին Մեծ Հայրենական պատերազմում: Որպեսզի հասկանանք այս զոհողության մասշտաբը, պետք է նշենք, որ 1940 թ. Հայկական ԽՍՀ-ի բնակչությունը կազմում էր ընդամենը 1.37 միլիոն մարդ:
Հարգելի՛ բարեկամներ, Հայաստանի պայքարը ֆաշիզմի դեմ չավարտվեց 20-րդ դարում: Այսօր, 21-րդ դարում, Հայաստանը շարունակում է ամուր կանգնել այս չարիքի ժամանակակից դրսևորումների դեմ պայքարի մեջ:
Ֆաշիզմի կործանարար ժառանգության անբաժանելի մասն են կազմում ժողովուրդների հանդեպ ատելության տարածումը, անմեղ խաղաղ բնակիչների սպանությունները, էթնիկ զտումները և բնակչության բռնի տեղահանությունները:
Այս չարիքի վերջնական հաղթանակը ապահովելու համար պետությունների միջև միասնականությունն առավել կարևոր է: Մենք պետք է խթանենք ակտիվ համագործակցությունը, ստեղծենք նոր կապեր և զարգացնենք արդյունավետ համագործակցության հարթակներ:
Որպես Հայաստանի ներկայացուցիչ՝ ուզում եմ հաստատել, որ մեր երկիրը միշտ բարձր է գնահատել այս հաղթանակի կարևորությունը: Մեր արժեքներն ու հետաքրքրությունները համընկնում են չարիքի բոլոր դրսևորումների դեմ շարունակվող պայքարի հետ:
Եվս մեկ անգամ հայտնում եմ իմ անկեղծ շնորհակալությունը այս հնարավորության համար և մաղթում բոլորիս արդյունավետ քննարկումներ և նշանակալի արդյունքներ մեր ջանքերում:
Շնորհակալություն: