Երևանում պետք է շրջել կա՛մ հակագազով կամ դիմակով. օդի աղտոտվածության մակարդակը բարձրացել է
Երևանում պետք է շրջել կա՛մ հակագազով կամ քովիդյան ժամանակների դիմակով։
Թվացյալ գեղեցիկ մառախուղը, որ կապում ենք եղանակի հետ և հիանում ենք, ոչ թե մառախուղ է, այլ փոշու և կեղտի վտանգավոր ամպ։
Երևանում օդի աղտոտվածությունը վերջին շրջանում դարձել է լուրջ խնդիր՝ գերազանցելով Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) սահմանած նորմերը։ Մասնավորապես, օդի աղտոտվածության ինդեքսը, որը նորմայում պետք է չգերազանցի 50-ը, վերջին օրերին հասել է մինչև 430-ի, ինչը 5-7 անգամ գերազանցում է ԱՀԿ չափանիշները:
Օդի աղտոտվածության հիմնական պատճառներն են շինարարական աշխատանքները, տրանսպորտային միջոցների արտանետումները, ինչպես նաև ջեռուցման նպատակով վառելիքի այրումը։ Ձմռան ամիսներին, երբ քամիները նվազում են և մառախուղը հաճախանում է, օդի աղտոտվածությունը հատկապես սրվում է:
Օդի բարձր աղտոտվածությունը կարող է առաջացնել առողջական լուրջ խնդիրներ, այդ թվում՝ շնչառական համակարգի հիվանդություններ, սրտի և ուղեղի կաթվածներ, ինչպես նաև թոքի քաղցկեղ:
Երևանի քաղաքապետարանը ձեռնարկում է միջոցառումներ օդի որակի բարելավման ուղղությամբ, սակայն դրանք մինչ այսօր չեն ունեցել զգալի արդյունք։ Մասնավորապես, տեղադրվել են օդի որակի դիտարկման 151 սարքավորումներ քաղաքի տարբեր հատվածներում՝ աղտոտվածության մակարդակը վերահսկելու համար։ Սակայն հարկ է նշել, որ վերահսկումը դեռ խնդրի լուծում չէ։
Բացի սա, քաղաքապետարանը նախատեսում է մշակել քառամյա պլան՝ օդի աղտոտվածության նվազեցման համար, որը ներառում է կանաչապատման ծրագրեր, նոր ջրային ավազանների կառուցում, ինչպես նաև հին ավտոմեքենաների շահագործման սահմանափակումներ։ Այս ամենը թղթի վրա է, և գործնականում մի քանի լաբորատոր հետազոտությունից բացի ոչինչ չի արվել։
Երևանի պես փոքր քաղաքի համար, սա ոչ թե սովորական երևույթ է, այլ աղետ է բնապահպանության և մարդկության համար, որի սպառնալիքներն ավելի մեծ են։
Խորհուրդ է տրվում օդի աղտոտվածության բարձր մակարդակի դեպքում հնարավորինս մնալ փակ տարածքներում, փակել պատուհանները, իսկ դրսում գտնվելու դեպքում՝ կրել դիմակներ և հաճախ լվանալ ձեռքերը և դեմքը։