Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնեմասը կդրվի բաց բաժանորդագրության
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 19-ին հայտարարեց, որ կառավարությունը նախատեսում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) իր բաժնեմասը դնել բաց բաժանորդագրության:
Այս քայլը նպատակ ունի ապահովել թափանցիկություն և ներգրավել ներդրումներ:
Բաց բաժանորդագրությունը թույլ կտա հանրությանը և ներդրողներին մասնակցել բաժնետոմսերի ձեռքբերման գործընթացին՝ ապահովելով թափանցիկություն և հանրային վերահսկողություն:
Ներդրումների ներգրավում․
Այս քայլը կխթանի տեղական և միջազգային ներդրողների հետաքրքրությունը, ինչը կնպաստի ԶՊՄԿ-ի զարգացմանը և Հայաստանի տնտեսության աճին: Ներդրումների ներհոսքը կարող է նպաստել նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, տեխնոլոգիական արդիականացմանը և արտադրողականության բարձրացմանը:
Շուկայական ակտիվություն․
Բաց բաժանորդագրությունը կարող է խթանել Հայաստանի ֆոնդային շուկայի զարգացումը՝ բարձրացնելով ներդրողների վստահությունը: Կառավարությունը նախատեսում է առաջիկայում հրապարակել բաժնետոմսերի բաց բաժանորդագրության պայմանները, ժամկետները և այլ մանրամասներ: Հանրությունը և ներդրողները կարող են հետևել պաշտոնական հաղորդագրություններին՝ մասնակցելու համար այս գործընթացին: Այս նախաձեռնությունը կարևոր քայլ է Հայաստանի տնտեսության զարգացման և ներդրումային միջավայրի բարելավման ուղղությամբ: