Էքսկուրսիա հայ-ռուսական բարեկամության թանգարան.Վալերի Բրյուսովի ներդրումը հայկական մշակույթի մեջ
Վալերի Բրյուսովի մեծ բանաստեղծի և թարգմանչի ծննդյան օրը, «Եվրասիա» ԱՈՆ կազմակերպությունը կազմակերպել էր էքսկուրսիա հայ-ռուսական բարեկամության թանգարան՝ քոլեջի ուսանողների համար՝: Այս միջոցառումը թույլ տվեց երիտասարդներին ավելի խորը ընկղմվել երկու ժողովուրդների մշակութային ժառանգության մեջ և ծանոթանալ Բրյուսովի ներդրմանը հայկական գրականության և մշակույթի մեջ:
Ուսանողները մեծ հետաքրքրությամբ ծանոթացան թանգարանի ցուցադրանքներին, որոնց մեջ կային Վալերի Բրյուսովի հազվագյուտ գրքեր, նամակներ և անձնական իրեր: Էքսկուրսիայի ղեկավարն ասել էր Բրյուսովի կողմից արված հայ հեղինակների գործերի ռուսերեն թարգմանությունների մասին: Այդ թարգմանությունները դարձան հիմք հայկական պոեզիայի լայն ճանաչման համար Խորհրդային Միությունում և մեծ ներդրում ունեցան Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև մշակութային կապերի ամրապնդման գործում:
Երեխաները իմացան, որ Վալերի Բրյուսովը ակտիվ համագործակցել է հայ գրողների և բանաստեղծների հետ, ինչը թույլ է տվել ստեղծել ամուր կամուրջ երկու գրական ավանդույթների միջև: Նրա աշխատանքները դարձել են հայ-ռուսական բարեկամության և փոխըմբռնման խորհրդանիշը, թողնելով անջնջելի հետք գրականության պատմության մեջ: Ուսանողները մեծ տպավորությամբ մնացին էքսկուրսիայից և շնորհակալություն հայտնեցին կազմակերպիչներին՝ կարևոր մշակութային պատմության հետ շփվելու հնարավորության համար: