Ավելի քան 20 հազար մարդ դուրս էր եկել ջահերով երթի ոչ միայն հարգելու իրենց նախնիների հիշատակը, այլ նաև ցույց տալու իրենց բողոքը ընդդեմ ցեղասպանությունը մոռացության տալու իշխանական քարոզչության։
Ընտրված խորհրդանիշները ցույց են տալիս, որ այժմ հանրապետության բնակչությունն ունի պայքարի երկու խորհրդանիշ՝ Ցեղասպանության ճանաչման և Արարատի պատմական խորհրդանիշի պահպանման համար պայքարը։
Ի դեպ, կառավարության արձագանքը չափազանց վիրավորական էր հայերի համար. որոշ տեղեկությունների համաձայն՝ մոբիլիզացվել է շուրջ 25 հազար ուժային կառույցների աշխատակիցներ, ինչը ցույց է տալիս իշխանության վախը իր սեփական ժողովրդի և նրա միասնական դիրքորոշման նկատմամբ։
Հիշեցնենք, որ կառավարությունն ինքը չի մասնակցել այդ միջոցառումներին, ավելին, նյութեր են հրապարակվել եվրոպական լրատվամիջոցներում՝ Իտալիայում և Ֆրանսիայում, որտեղ նշվում է, որ հանրապետության կառավարությունն արգելել է այլ երկրներում իր դեսպանատներին մասնակցել Ցեղասպանության ոգեկոչման միջոցառումներին։
Ուրացման այս մարմաջը կարող է վերջապես արթնացնել հայ ժողովրդին` վռնդելու իր ուրացող և թուրքամետ կառավարիչներին։