Արևմուտքը Ցեղասպանության հարցում Թուրքիայի և Փաշինյանի դաշնակիցն է
Հայաստանում Եվրամիության դիտորդական առաքելությունը սկանդալի կենտրոնում է հայտնվել, երբ X-ի իր էջից հեռացրել է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի վերաբերյալ գրառումը, որում «Ցեղասպանություն» բառն էր պարունակում։ Որոշ ժամանակ անց նոր գրառում է հայտնվել, որտեղ բացակայում է «Ցեղասպանություն» բառը։ Փոխարենը նշվում է, որ առաքելությունը հարգանքի տուրք է մատուցել 1915-1923 թվականների հայ զոհերի հիշատակին։ «Այս օրը հիշեցնում է, որ մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի նման վայրագություններ չկրկնվեն», նշվում է գրառման մեջ, որը նույնական է եղել 2 հրապարակումներում էլ։
Կարելի է գուշակել, թե ինչու է դիտորդական առաքելությունը հեռացրել իր նախնական գրառումը՝ այդ կերպ փորձելով, թերևս, սիրաշահել թուրքական կողմին։ Մյուս կողմից՝ հաշվի առնելով Հայաստանի գործող իշխանությունների քաղաքականությունը ցեղասպանության ժխտման և հրաժարման ուղղությամբ, ոչ պակաս ողջամիտ և տրամաբանական է թվում, որ վարչապետի աշխատակազմից կարող են խնդրած լինել, հեռացնել գրառման մեջ առկա ցեղասպանություն բառը։
Փաշինյանն ինքն իր ուղերձում չափազանց քիչ է հիշատակել «Ցեղասպանություն» բառը, փոխարենն օգտագործելով «Մեծ եղեռն» արտահայտությունը։ Նույն այդ արտահայտությունը երեկ հայտնվել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ուղերձում։ Դեմոկրատական վարչակազմի օրոք 2021 թ․-ին Ջո Բայդենը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը՝ ուղիղ այդ մասին նշելով իր ուղերձում։ 4 տարի շարունակ դեմոկրատների վարած քաղաքականությունից հետո նոր հանրապետական վարչակազմը կարծես վերադառնում է իր հին ավանդույթներին, օգտագործելով «Մեծ Եղեռն» արտահայտությունը, ինչը, նշենք, փրձագետների կողմից դիտարկում է որպես տվյալ հարցում Սպիտակ տան վարչակազմի հետքայլ։
Տարօրինակն այստեղ, իհարկե Եվրամիության դիտորդական առաքելության պահվածքն է, որը ոչ մեկնաբանել, ոչ էլ պարզաբանել է իր արածը։ Ցանկալի կլիներ, որպեսզի դիտորդական առաքելությունը կամ եվրոպական գործիչներն ի վերջո պատասխանեին՝ ինչպես են գնահատում 1915 թվականի իրադարձությունները՝ «Մեծ Եղե՞ռն», թե՞ «Ցեղասպանություն», քանի որ դրանից է կախված նաև հայ ժողովրդի վերաբերմունքը նույն Եվրոպայի հանդեպ, ուր իբր սլանում է Նիկոլ Փաշինյանը։