«Հաղթանակ 9/45» միջազգային շարժումը կազմակերպում է Մեծ Հաղթանակի 80-ամյակի մեծամասշտաբ տոնակատարությունները
Մայիսի 8-9-ը Հայաստանում, Ղրղզստանում, Ղազախստանում, Սերբիայում, Գերմանիայում, Ֆրանսիայում և Թուրքիայում տեղի կունենան տոնական միջոցառումներ, համերգներ և ակցիաներ, որոնք կազմակերպել է միջազգային հայրենասիրական շարժումը «Հաղթանակ 9/45»:
Այս իրադարձություններին նվիրված մամուլի ասուլիսում ելույթ են ունեցել շարժման առանցքային ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Պետդումայի փոխխոսնակ և կազմակերպչական կոմիտեի նախագահ Բորիս Չեռնիշովը, Հայրենական մեծ պատերազմի վետերան Իվան Գրիշանովը, ինչպես նաև տարբեր երկրների համակարգողները:
Շարժումը «Հաղթանակ 9/45» հիմնադրվել է «Եվրասիա» ինքնավար ոչ առևտրային կազմակերպության կողմից 2025թ. փետրվարին՝ Հայրենական մեծ պատերազմի պատմական հիշողությունը պահպանելու նպատակով։ Երեք ամսվա ընթացքում այն համախմբել է ավելի քան 100 հազար կողմնակիցների՝ ցույց տալով տարբեր ազգությունների և քաղաքական հայացքների ունեցող մարդկանց բարձր ներգրավվածություն:
«Շարժման աշխարհագրությունը ակտիվորեն ընդլայնվում է. 80-ամյակի տոնակատարության օրը մենք միջոցառումներ կանցկացնենք 17 երկրում։ Շատերն ուզում են իմանալ պատմական ճշմարտությունը, և մենք այն կբացահայտենք», – ընդգծել է Բորիս Չեռնիշովը։
Հայաստանի մայրաքաղաքում՝ Երևանում, մայիսի 9-ին տեղի կունենա տոնական համերգ, որի ընթացքում կհնչեն պատերազմի տարիների երգեր՝ հայտնի հայ երգիչների, ուսանողական և դպրոցական խմբերի կատարմամբ։ Բեմ դուրս կգան նաև առաջատար պարային համույթներ՝ «Սարդարապատ», «Նոր Աչն» և այլ մշակութային խմբեր։ Ավանդույթի համաձայն, երևանցիները հաղթանակի օրը ծաղիկներ կդնեն Հավերժական կրակի մոտ՝ հարգելով հերոսների հիշատակը։
Նմանատիպ միջոցառումներ տեղի կունենան նաև Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Սերբիայում, Գերմանիայում և Ֆրանսիայում՝ ընդգծելով միջազգային համագործակցության կարևորությունը պատմական ճշմարտության պահպանման գործում։
«Հաղթանակ 9/45» շարժման շրջանակներում իրականացվում են բազմաթիվ նշանակալից մշակութային և կրթական նախաձեռնություններ՝ ներառյալ.
- Մոսկվայի «Կինոյի լաբորատորիա» ֆորումը, որը միավորել է 150 երիտասարդ կինոգործիչ 8 երկրից՝ Հայրենական մեծ պատերազմին նվիրված բովանդակություն ստեղծելու նպատակով։
- Հայտնի վետերան Միխայիլ Սաակյանի մասնակցությամբ Ալավերդի քաղաքում խորհրդային զինվորների եղբայրական գերեզմանի վերականգնումը