Կրթությունը՝ առաջնահերթություն ԶՊՄԿ-ի համար
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բնապահպանության բաժնի աշխատակիցներն օրերս այցելել են ձեռնարկության ազդակիր բնակավայրերի դպրոցներ, պատմել երեխաներին Երկիր մոլորակը պահպանելու կարևորության մասին: Աշխատակիցները եղել են Նորաշենիկի և Աճանանի դպրոցներում, պատմել, թե որքան վտանգավոր է բնության աղտոտումը։
ԶՊՄԿ-ից նշում են, թե թեմայի շրջանակում այցելել են 11 դպրոց, իրազեկել են մոտ 300-400 երեխաների և դպրոցի մնացած անձնակազմին։ Հանքարդյունաբերական ձեռնարկության ներկայացուցիչները եղել են Արծվանիկի, Սյունիքի, Լեռնաձորի, Անդոկավանի, Ձագիկավանի, Գեղիի, Բաբիկավանի, Եղեգի, Կապանի թիվ 1 հիմնական, Նորաշենիկի ու Աճանանի դպրոցներում։ Ակցիայից արձագանքները շատ են, բազմաթիվ են նաև հրավերները: Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատից խոստանում են` այս արշավի ավարտը նորերի սկիզբն է, հաջորդ տարի կկազմակերպեն միջոցառում, նոր ծրագրեր՝ գիտելիքը փոխանցելու դպրոցներին։
Կրթական ու սոցիալական ծրագրերն առաջնահերթություն են ԶՊՄԿ-ի համար, վերջին տարիներին Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը դարձել է առավել գրավիչ կրթական և ճանաչողական այցերի համար։ 2018-2023 թվականներին Ընկերությունն ընդունել է 1182 այցելու, մինչդեռ միայն 2024 թվականին՝ ավելի քան կրկնակի՝ 2558։ Սա վկայում է այն մասին, որ ԶՊՄԿ-ն ոչ միայն պատրաստակամորեն ընդունում է ուսանողների, դպրոցականների, ինչպես նաև մասնագիտական խմբերի՝ խրախուսելով պատանիներին մասնագիտական կողմնորոշման հարցում, այլև բաց է' ոլորտի մասնագետներին փոխանցելու տասնամյակներով հաստատված հարուստ փորձը։
Սոցիալական ծրագրերն էլ Ընկերության քաղաքականության մեջ առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցնում։ ԶՊՄԿ-ն հաշմանդամություն ունեցող երեխաների ծնողների ստեղծած «ՍՈՐՍ» հիմնադրամի երկարամյա գլխավոր հովանավորն է։ Այս տարիներին տարեկան շուրջ 150 հաշմանդամություն ունեցող երեխա ստանում է անվճար շարունակական թերապիա և այլ ծառայություններ, 40 երեխա` անձնական օգնականի ծառայություն։
Անցյալ տարի ընկերության աջակցությամբ «ՍՈՐՍ» հաշմանդամություն ունեցող երեխաների աջակցության հիմնադրամը մեկնարկել է ծրագիր, որի շնորհիվ Կապանի մանկական կենտրոնի հոգեբանի, լոգոպեդի և էրգոթերապիստի սենյակները համալրվել են անհրաժեշտ գույքով։ Ստեղծվել է նաև հատուկ գույքադարան, որից կարող է օգտվել ոչ միայն կենտրոնի, այլև մարզի համապատասխան կարիք ունեցող յուրաքանչյուր ընտանիք։
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը նաև հսկայական միջոցներ է հատկացնում բռնի տեղահանված արցախցիների օգնության ծրագրին, 2023 թվականի սեպտեմբերից ներդրել է 170 միլիոն դրամ։ Այդ գումարներով կենցաղային տեխնիկա և կահույք է տրամադրվել Կապան, Քաջարան և Մեղրի խոշորացված համայնքներում հանգրվանած արցախցիներին։