Ինչո՞ւ են ՊԵԿ-ից դժգոհում տնտեսվարողները՝ ԱԱՀ վերադարձի հետ կապված. «Փաստ»
Վերջին շրջանում շատացել են տնտեսվարողների դժգոհությունները՝ կապված ԱԱՀ վերադարձի հետ։ Բանն այն է, որ, ըստ մեզ դիմած գործարարների, ՊԵԿ–ը սկսել է երկար ժամկետներում վերադարձնել ԱԱՀ գումարները, ինչը խնդիրներ է ստեղծում բիզնեսի համար, վերջիններս չեն կարողանում վճարումներ կատարել կոնտրագենտներին, գումարը չի վերադառնում տնտեսություն։
Այս ամենը ակնառու է դառնում նաև պաշտոնական վիճակագրությունից։ 2025 թվականի 1-ին եռամսյակում ԱԱՀ վերադարձի ցուցանիշը կազմել է մոտ 66 միլիարդ դրամ, ինչը 11,8 միլիարդ դրամի չափով պակաս է 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, երբ տնտեսվարողներին վերադարձվել էր մոտ 78 միլիարդ դրամ: Ի դեպ, նշենք, որ մինչ այս նշյալ ցուցանիշը տարեցտարի աճել է։
Թե ինչով է պայմանավորված այս հանգամանքը, դժվար չէ կռահել. ՊԵԿ–ը ջանում է հնարավորինս լավ արդյունքներ ցույց տալ։ Որոշ մասնագետների պնդմամբ էլ, իրականում խնդիրը կապված է նաև նրա հետ, որ տնտեսության որոշ ճյուղերում նախորդ տարիներին մեծ գումարներով վերադարձ է կատարվել, և այժմ այդքան վերադարձ կատարելու հիմքեր չկան։