Փա՛ռք բոլոր հերոսներին, փա՛ռք Հայաստանին, փա՛ռք համայն հայ ժողովրդին. Արման Վարդանյան
«Միասնություն» շարժման ղեկավար Արման Վարդանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է․
«Փա՛ռք բոլոր հերոսներին, փա՛ռք Հայաստանին, փա՛ռք համայն հայ ժողովրդին։
Մենք ազգովի այսօր նշում ենք Մայիսի 28-ը՝ Առաջին Հանրապետության ստեղծման օրը, որը արյունով, խիզախությամբ և անկոտրում կամքով գրված է մեր պատմության մեջ։ Հայ ժողովրդի կողմից անկախ պետականությունը վերականգնելու դարավոր երազանքն ի կատար ածվեց հենց մայիսի 28-ին՝ դառնալով հայոց պետականության վերածննդի խորհրդանիշը։ Առաջին Հանրապետության պատմական նշանակությունը անգնահատելի է:
Թուրքական բանակի դեմ տարած մայիսյան հաղթանակները Սարդարապատում, Բաշ Ապարանում, Ղարաքիլիսայում փրկեցին Արևելյան Հայաստանի վերջին հողակտորները և դրանց վրա ապրող հայությանը, և մեր ժողովուրդը մեծագույն ճիգով վերականգնեց Հայոց անկախ պետականությունը՝ հռչակելով Հայաստանի առաջին հանրապետության ծնունդը։
Մենք ունեցել ենք հերոսներ, ովքեր չվախեցան մահից, որ մենք ապրենք ազատ և անկախ Հայաստանում։ Արամ Մանուկյանը, Դրոն, Մովսես Սիլիկյանը, Համբարձում Տեր-Պետրոսյանը և այլք մեծ ներդրում են ունեցել մայիսյան հաղթանակներում։
Մեր հերոսների ու հազարավոր հայոց նվիրյալների ջանքերով կարողացավ ձևավորվել անկախ Հայաստանի Հանրապետությունը։ 1918 թվականի մայիսի 28-ին Թիֆլիսում Անդրկովկասյան Ժողովրդավարական Դաշնային Հանրապետության փլուզումից հետո Հայկական ազգային խորհրդի կողմից հռչակվեց Հայկական կամ Հայաստանի Հանրապետությունը:
Մայիսի 28-ը պարտավորեցնող օր է համայն հայության համար։ Այն մեզ հիշեցնում է, որ անկախությունը ոչ միայն նվաճվում է, այլև պահվում է ամեն օր՝ գիտակցումով, համախմբմամբ ու հստակ նպատակով։
Մենք պարտավոր ենք ճիշտ գնահատել և արժևորել մեզ թողած ժառանգությունը, պահպանել այն և փոխանցել գալիք սերունդներին ։
Հայ ժողովուրդը այսօր էլ զորեղ է, ՀՀ-ն դեռ շատ հերոսներ է ծնելու ու հաղթանակներ է կերտելու։
Կեցցե՛ Մայիսի 28-ը՝ Հայոց պետականության վերականգնման օրը:
Փա՛ռք բոլոր հերոսներին, փա՛ռք Հայաստանին, փա՛ռք համայն հայ ժողովրդին»։