Ալիևյան սահմանադրության կարևորագույն տարրերից մեկը Հայ առաքելական եկեղեցուն իր սահմանադրական բացառիկ կարգավիճակից զրկելն է․ Դավիթ Սարգսյան
Ալիևյան սահմանադրության կարևորագույն տարրերից մեկը Հայ առաքելական եկեղեցուն իր սահմանադրական բացառիկ կարգավիճակից զրկելն ու այն աղանդներին հավասարեցնելն է լինելու: Պարագլուխն էլ ըստ ցուցումի գործում է: Այս դեպքում արդեն ոչ թե նույնիսկ Ալիևի, այլ Փաշազադեի հարճի կարգավիճակում:
Եթե եկեղեցին ու հավատավոր հոտը կազմակերպված դիմադրություն չցուցաբերեն, անցնելու ենք նախ 1920-30-ական թթ. վանքերի ու եկեղեցիների քանդման, ապա դրանց փոխարեն` Հայաստանում հաստատվելիք ադրբեջանցիների համար պաշտամունքային կառույցների կառուցմանը: Եվ սա բնավ չափազանցություն չէ:
Այն, ինչ այսօր արվում է բռնազավթված Արցախում, ամբողջապես կարող է վերաբերել նաև ՀՀ վանական համալիրներին` Հառիճից մինչև Տաթև: Մանավանդ որ թշնամական հեռուստատեսությունն այս փուլում հենց ՀՀ տարածքի վանքերի պատմության նենգափոխմամբ է զբաղված: