Փաշազադեն ձայնակցում է Փաշինյանին
Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդ, Կովկասի մուսուլմանների վարչության նախագահ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն բողոքի նամակ է հղել Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ջերի Փիլեյին, բողոքել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսից։ Ալլահշուքյուրը նշել է, թե կրոնական առաջնորդները պետք է «խթանեն խաղաղությունը, այլ ոչ թե հրահրեն հակամարտություններ»։ Փաշազադեն ասել է, թե Ադրբեջանի տարածքում չկա «Արցախ» անունով վարչական միավոր. «Նույնիսկ Հայաստանի վարչապետը ստիպված է եղել ճանաչել այս պատմական իրականությունը», - նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 26-28-ը Շվեյցարիայի Բեռն քաղաքում կազմակերպվել էր «Կրոնական Ազատություն․ հայկական հոգևոր, մշակութային և պատմական ժառանգության պահպանումն Արցախում/Լեռնային Ղարաբաղում» խորագրով միջազգային համաժողով։ Մայր Աթոռի նախաձեռնած այդ համաժողովին ելույթ էր ունեցել Գարեգին Բ-ն, նշել, թե «2020 թվականից սանձազերծված 44-օրյա և ապա նաև 2023 թ. լայնածավալ ռազմական գործողությունների ընթացքում բռնազավթվեց և ամբողջապես հայաթափվեց Արցախը։ Գրավված են Հայաստանի Հանրապետության սահմանային կենսական նշանակություն ունեցող զգալի տարածքներ, խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացում ներկայացվում են նորանոր պահանջներ։ Ադրբեջանը պատանդառված է պահում Արցախի քաղաքական ղեկավարների, քաղաքացիական անձերի և ռազմագերիների՝ իրականացնելով նրանց նկատմամբ ցուցադրական, շինծու դատավարություն՝ միջազգային իրավական նորմերի աղաղակող խախտումներով։ Ակնհայտ է, որ այսօրինակ անօրինություններն ու նվաստացուցիչ դաժանությունները, պայմանավորված են բացառապես ազգային պատկանելիությամբ և հայատյացությամբ, որը և պատճառ է ոտնձգությունների հայ ժողովրդի հոգևոր-մշակութային ժառանգության ու պատմական սրբավայրերի նկատմամբ»։
Նորին Սրբությունը ցավով արձանագրել էր, որ Արցախի բռնազավթումից հետո առ այսօր շարունակվում է Ադրբեջանի կողմից հայկական հնագույն հուշարձանների, քրիստոնեական սրբավայրերի, բնակատեղիների և գերեզմանոցների բարբարոսաբար ոչնչացումը։
Ադրբեջանը հայոց հնամենի նշանավոր վանքերն ու եկեղեցիները ինքնությունից զրկելու որդեգրած քաղաքականությամբ աղվանական է հռչակում Արցախի հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգությունը։
Շվեյցարիայում կազմակերպված համաժողովից հետո էլ սկսվեց Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ Փաշինյանի արշավը, իսկ Փաշազադեի նամակը հերթական անգամ վկայում է, որ այդ արշավն ուղղորդվում է մեկ կետից, Փաշինյանն ու Փաշազադեն էլ նույն տիկնիկավարի խամաճիկներն են։