Փաշինյանից որևէ լրջություն ակնկալելն անիմաստ է
Իրան-Իսրայել հակամարտությունը թուլանալու որևէ նշույլ ցույց չի տալիս, հանգստյան օրերին էլ կողմերը հրթիռակոծել են միմյանց, ընդ որում, եթե Իրանը պատասխանում է հախուռն մի քանի 100 հրթիռներով հրետակոծելով իսրայելական քաղաքները, և առանձնապես մեծ հաջողությունների չի հասել, չնչին զոհեր են եղել և որևէ իսրայելցի պաշտոնյա անգամ չի էլ վիրավորվել, թեպետ գույքային զգալի վնաս է հասցվել, ապա Իսրայելը կետային հարվածներով շարքից հանել է Իրանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության բազմաթիվ ներկայացուցիչների։
Արևմտյան մամուլում տեղեկություններ են շրջանառվում, որ Իսրայելը հնարավորություն ունի ոչնչացնելու նաև Իրանի հոգևոր և քաղաքական առաջնորդ Ալի Խամենեիին, բայց առայժմ Թրամփն արգելում է իրականացնել այդ գործողությունը։ Ակնհայտ է, որ Իսրայելի թիրախը ոչ այնքան Իրանի միջուկային ծրագիրն է և դրա դադարեցումը, այլ առաջին հերթին, Իրանում կառավարող ռեժիմի փոփոխությունը և կրոնական առաջնորդներին, այաթոլաներին իշխանությունից զրկելն է։
Ըստ երևույթին, Արևմուտքը հենց այդպես է պատկերացնում Իրանի դեմ հարաբերությունների կարգավորումը, ցանկանում է օգտվել ստեղծված իրավիճակից՝ վերջնականապես Իրանում հավատարիմ իշխանություն ձևավորելու համար։ Ուստի բնավ զարմանալի չէ, որ չափազանց ակտիվացել է Արևմուտքում ապրող Իրանի շահը՝ Ռեզա Փեհլևի որդին, որը գրեթե ամենօրյա պարբերականությամբ հեռուստաուղերձներ է հղում, ինչպես նաև հարցազրույցներ տալիս միջազգային առաջատար լրատվամիջոցներին՝ Իրանի բնակչությանը կոչ անելով ապստամբել այաթոլաների դեմ։
Նման զարգացումը հղի է չափազանց «ծանր» վտանգներով, ընդհուպ մինչև Իրանի մասնատմամբ, ակտիվացել են նաև իրանական Ատրպատականում ապրող ազերիները, որոնց մոտ կենտրոնախույզ ձգտումները միշտ էլ եղել են։ Իրանի մասնատման պարագայում գլխավոր վտանգը կախվելու է հենց Հայաստանի Հանրապետության վրա, գոյաբանական սպառնալիք է ստեղծվելու։ Ստեղծված պայմաններում տրամաբանական կլիներ պատկերացնել, որ Հայաստանի իշխանությունները փորձում են որևէ քայլ անել, առնվազն գոնե ապահովել սեփական սահմանների անվտանգությունը։ Բայց փաշինյանական իշխանությունը զբաղված է իր «Կրթվելը նորաձև է» արշավով, և որևէ հրապարակային քայլ այս ուղղությամբ չի արվում։ Ըստ երևույթին, Փաշինյանից որևէ լրջություն ակնկալելն անիմաստ է։