«ՀայաՔվե» քաղաքացիական միավորման ներկայացուցիչները հանդիպել են Բելգիայի խորհրդարանի անդամ, «Ֆլամանդական շահ» խմբակցության ներկայացուցիչ Էլեն Սամինի հետ
Բելգիայի դաշնային խորհրդարանի «Ֆլամանդական շահ» (Vlaams Belang) խմբակցության անդամ Էլեն Սամինի հետ
Երեկ ես ու գործընկերս` Ատոմ Մխիթարյանը, Բելգիայի խորհրդարանում էինք` որպես «ՀայաՔվե» քաղաքացիական միավորման ներկայացուցիչ, հանդիպեցինք Բելգիայի խորհրդարանի անդամ, «Ֆլամանդական շահ» խմբակցության ներկայացուցիչ Էլեն Սամինի հետ, ով առանձնահատուկ ու ջերմ վերաբերմունք ունի Հայաստանի, Արցախի ու հայկական շահերի նկատմամբ և ցուցաբերում է հետևողական հետաքրքրություն` բարձրաձայնելով հատկապես Ադրբեջանի կողմից Արցախի ու արցախահայերի նկատմամբ իրականացրած էթնիկ զտման քայլերը։
Քննարկեցինք Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի, քրիստոնյա հայրեի հալածանքների, Բաքվում անօրինական դատվող` Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների և մյուս գերեվարված հայերի, ինչպես նաև մշակութային ժառանգության պաշտպանության հետ կապված հարցեր։ Կարճ, բայց շատ արդյունավետ հանդիպման ընթացքում կարևորեցինք Սամինի կողմից Արցախում 2023 թվականի շրջափակման ընթացքում իրականացված բարեգործական միջոցառումը` որպես հայերի հետ համերաշխության և աջակցության օրինակ։ Մեր երախտագիտությունը հայտնեցինք նրա համարձակ և սկզբունքային քայլերի համար։