Հայաստանի միաժամանակյա անդամակցությունը ԵՄ-ին և ԵԱՏՄ-ին հնարավոր չէ
Ռուսաստանն անցել է կոշտ մեթոդների Հայաստանի՝ ԵՄ անդամակցության գործընթացը դադարեցնելու պահանջով։ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, թե Հայաստանի միաժամանակյա անդամակցությունը ԵՄ-ին և ԵԱՏՄ-ին հնարավոր չէ: Նա, մասնավորապես, նշել է. «Մենք ուշադիր հետևում ենք Հայաստանում այս ուղղությամբ տեղի ունեցող զարգացումներին։ Մենք միշտ կհարգենք Հայաստանի ժողովրդի ընտրությունը: Միևնույն ժամանակ, նկատում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության նորմատիվ իրավական բազայում ի հայտ են գալիս նորմատիվ ակտեր, որոնք պարզեցնում են Եվրասիական տնտեսական միության անդամ չհանդիսացող պետություններից պարենային ապրանքների սերտիֆիկացման որոշ կանոններ: Դա նշանակում է, որ Եվրասիական տնտեսական միության ներքին շուկայում կարող են հայտնվել ապրանքներ, որոնք չեն համապատասխանում մեր պահանջներին։ Մենք այդ հարցը ներկայացնում ենք Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի քննարկմանը»:
Օվերչուկը հայտնել է, որ նամակով կդիմի Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին՝ նշելով, որ այդ գործողությունները հակասում են Եվրասիական տնտեսական միության նորմերին: Մենք կքննարկենք համապատասխան միջոցների կիրառման հարցը։ «Ես տեղեկացնելու եմ նրան, որ այս գործողությունները հակասում են Եվրասիական տնտեսական միության նորմերին, և մենք քննարկելու ենք համապատասխան միջոցներ կիրառելու հարցը», - նշել է Օվերչուկը։
Հայաստանի խորհրդարանը մարտին ընդունեց Եվրամիության անդամակցության մեկնարկի մասին օրինագիծը։ Եթե սկզբում ՌԴ-ն բավարարվում էր միայն զգուշացումներով, որ դա խնդիրներ է հարուցելու, ապա այժմ, աստիճանաբար ավելի կոշտ դիրքորոշում են որդեգրում։ Գործող իշխանություններն էլ կրակն են ընկել իրենց հիմարության ձեռքը, չգիտեն՝ ինչպե՞ս անել, որ ոչ Ռուսաստանին նյարդայնացնեն, ոչ՝ արևմտյան տերերի հետ խնդիրներ ունենան։