Մինսկի խմբի լուծարումը կարող է տեղի ունենալ կա՛մ Արցախի ժողովրդի կամաարտահայտությամբ, կա՛մ այնժամ, երբ նրա ինքնորոշման իրավունքի հարցը լուծված կլինի․ Սողոմոնյան
Արարատ Միրզոյան, 2021թ. հունիսի 20-ի ընտրություններին ձեր թիմի օգտին քվեարկած 680.000 քաղաքացիները ձեզ մանդատ են տվել Շուշիի ու Հադրութի դեօկուպացիայի համար, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարցը լուծելու համար։ Ձեզ մանդատ չեն տվել՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու համար։
Հայաստանի Հանրապետության անունից Մինսկի խումբը լուծարելուն ուղղված ցանկացած գործողություն, այդ թվում փաստաթղթային բնույթի, հանցագործություն է։ Դատելու ենք ինչպես այդ գործընթացի տակ ստորագրություն դնողին, այնպես էլ փաստաթղթավորման պրոցեսում մասնակցություն ունեցող ցանկացած պետական/դիվանագիտական ծառայողի։
Մինսկի գործընթացը բովանդակում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարցը։ Մինսկի խմբի լուծարումը կարող է տեղի ունենալ կա՛մ Արցախի ժողովրդի կամաարտահայտությամբ, կա՛մ այնժամ, երբ նրա ինքնորոշման իրավունքի հարցը լուծված կլինի։