Նիկոլ Փաշինյանը ահաբեկում է ՀԷՑ-ի այն աշխատակիցներին, ովքեր պատրաստվում են օգտվել խաղաղ հավաքների մասնակցելու իրենց սահմանադրական իրավունքից. Սողոմոնյան
ՀՀ սահմանադրության 44-րդ հոդվածի համաձայն՝ յուրաքանչյուր ոք ունի խաղաղ, առանց զենքի հավաքներին ազատորեն մասնակցելու և դրանք կազմակերպելու իրավունք:
Հավաքների ազատությունը կարող է սահմանափակվել միայն օրենքով` պետական անվտանգության, հանցագործությունների կանխման, հասարակական կարգի պաշտպանության, առողջության և բարոյականության կամ այլոց հիմնական իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության նպատակով:
Նիկոլ Փաշինյանը ահաբեկում է ՀԷՑ-ի այն աշխատակիցներին՝ սպառնալով պատժել նրանց աշխատանքից ազատելով, ովքեր պատրաստվում են օգտվել խաղաղ հավաքների մասնակցելու իրենց սահմանադրական իրավունքից։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի համաձայն՝ օրինական հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը պատժվում է տուգանքով` առավելագույնը քսանապատիկի չափով, կամ հանրային աշխատանքներով` ութսունից հարյուր հիսուն ժամ տևողությամբ, կամ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով, կամ ազատության սահմանափակմամբ` առավելագույնը երկու տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ` առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը երկու տարի ժամկետով: