Ռուսական հեռուստաալիքների հեռարձակման արգելքի թեման նորից ակտուալ է. «Փաստ»
Ոչ մեկ անգամ անդրադարձել ենք, որ իշխանությունները ցանկանում են ռուսական ալիքները հեռացնել Հայաստանի մուլտիպլեքսից: Սա հստակ «արևմտյան» պահանջ է, որը կյանքի կոչելուց, սակայն, առայժմ զերծ են մնացել Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմը, թեկուզ հենց բարձրաստիճան պաշտոնյաներն են ակնարկել այդ մասին: Եվ ահա, վերջին օրերին այս թեման նորից ակտուալ է դարձել:
Մասնավորաբար, Հայաստանի «արևմտյան» որոշ միավորներ նախատեսում են հուլիսի 9-ին բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա իրականացնել՝ պահանջելով «ռուսական պետական հեռուստաալիքները անհապաղ անջատել հանրային մուլտիպլեքսից և կաբելային ցանցերից, իսկ «Սպուտնիկ Արմենիայի» գործունեությունն արգելել ՀՀ տարածքում»։
Ավելին, հայտարարությամբ հանդես եկավ նաև Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը՝ բարձրացնելով մուլտիպլեքսով ռուսական հեռուստաալիքների վերահեռարձակումը դադարեցնելու հարցը՝ դրան տալով մոտավորապես «լայն հասարակության պահանջ» փաթեթավորումը: