«Հայաքվե» միավորումը պահանջում է, որ գլխավոր դատախազը քրեական գործ հարուցի իշխող կուսակցության կողմից Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ ուղղված արշավի հետ կապված հանցագործությունների փաստերի վերաբերյալ
«Հայաքվե» միավորումը պահանջում է, որ գլխավոր դատախազը քրեական գործ հարուցի իշխող կուսակցության կողմից Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ ուղղված արշավի հետ կապված հանցագործությունների փաստերի վերաբերյալ:
Խոսքը տարբեր կարգավիճակների, գրառումների, ելույթների, կոչերի և անմեղության կանխավարկածի խախտման մասին է: «Մեկնաբանություններն այնպիսի ոգով են, որ ՀԱԵ-ն եկեղեցի չէ, այլ գրեթե ահաբեկչական կազմակերպություն: Ոչ մեկի մեղքը չի ապացուցվել, և ես վստահ եմ, որ այն չի ապացուցվի, քանի որ մեղք չկա: Հանցավոր խումբը ատելության արշավ է սկսել եկեղեցու դեմ», - ընդգծել է միավորման համակարգող Ավետիք Չալաբյանը:
Նրա խոսքով՝ այս պահին կարելի է նշել, որ իշխանությունների կողմից անցկացվող արշավը խախտում է Քրեական օրենսգրքի առնվազն 4 հոդված՝ ատելության հրահրում, խտրականություն, կրոնական կազմակերպության գործունեությանը միջամտություն, անձնական կյանքի անձեռնմխելիության խախտում, լիազորությունների չարաշահում։