Կաթողիկոս հանելու և նոր կաթողիկոս նշանակելու իրավունք ունի՞ ՓաշինյանըՄիջազգային փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամի հայտարարությունը Մասնակցելու ենք ընտրություններին, որ ժողովուրդը իրական այլընտրանք ունենա․ Ավետիք ՉալաբյանԱրարատԲանկն արժանացել է Mastercard-ի «Excellence in Strategic Marketing մրցանակին Ակցիա դատախազության դիմաց՝ ի պաշտպանություն ԿաթողիկոսիՉկա որևէ իրավական պետություն, որտեղ քրեական գործ հարուցվի հաղթանակած գեներալի կամ հոգևոր առաջնորդի նկատմամբ.«Համահայկական ճակատ» շարժման անդամ Ի՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաՈւմ վարչապետը ասում է «ֆաս», բոլորը գնում են այդ ուղղությամբ․ Նաիրա ԳևորգյանՄենք միանշանակ հաղթելու ենք ընտրություններում․ «Ուժեղ Հայաստան»Կարևոր է ունենալ որակյալ մեծամասնություն. մեր ուժը նաև ներքին անկեղծության և մաքրության մեջ է. Դավիթ ՂազինյանԻ տարբերություն հայաստանյան պաշտոնյաների և իրենց երեխաների` Սարգիս Կարապետյանը շրջում է Երևանում առանց թիկնապահների․ Ալեքսանյան ՔՊ ներքին ընտրության արդյունքները շոկի են մատնել խմբակցության պատգամավորներին Սենց բան չեմ տեսել, որ իշխանությունը հայտարարի, թե «3մլն մարդու գրպան են մտել», բայց 7 ամսից ավելի որևէ քրգործ չհարուցվի. գնալու են ՀԷՑ-ը գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Ղազինյան Թոշակառուներին ստիպում են գնալ առևտրային տարածքներ և հետվճար «վաստակել»․ Հրայր Կամենդատյան Ալիևի պատասխանը Վենսին. Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտեցին Գործող իշխանությունները մտադիր են ընտրություններից հետո բարձրացնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը․ «Ուժեղ Հայաստան» Կարգավորող մարմինը նույնիսկ տեղյակ չէր, թե քանի բաժանորդ է հոսանքազրկված եղել Էրեբունու դեպքերի ժամանակ. ՂազինյանԻնքնավար արևային կայանների տեղադրման համակարգը կրկնակի թանկանալու է. Դավիթ ՂազինյանԱսում էին՝ Սամվել Կարապետյանը 5 օր չի դիմանա կալանավայրում, 5 ամսից ավել դիմացավ, վարկանիշը աճում է ՀԷՑ-ը խլվել է եւ գործընթացը քաղաքական է. Դավիթ Ղազինյան
Ինչո՞ւ է այսօր Հայաստանում «ավելի մեծ պատիվ» ճաղերից այն կողմ լինելը. «Փաստ»
Կալանավորված գործարար Սամվել Կարապետյանի եղբորորդին՝ Նարեկ Կարապետյանը, նախօրեին արեց մի արտահայտություն, որը, կարծում ենք, «թևավոր խոսք» դառնալու «հեռանկար» ունի. «Այսօր Հայաստանում ավելի մեծ պատիվ է՝ ճաղերից այն կողմ լինել...»: Ավելի դիպուկ բնորոշում այսօրվա վիճակին, երևի, դժվար է տալ:
Ինչո՞ւ:
Տեսեք՝ ովքե՞ր են ձերբակալվում, կալանավորվում, դատվում, իշխանությունների թիրախում հայտնվում: Եվ ինչո՞ւ միայն այսօր, հենց 2018-ից սկսած: Խոսքը, հասկանալի է, քաղաքական դաշտի մասին է: Հետապնդումների թիրախ են դառնում, կալանավորվում ու դատվում են նրանք, այնպիսի մարդիկ, ովքեր իրենց մեջ ազգայինն են կրում: Նրանք, ովքեր հայրենիքի, պետության զգացողությունն ունեն: Նրանք, ովքեր Արցախի կողքին են, ովքեր Արցախի հաղթանակն են կերտել: Նրանք, ովքեր Արցախում ներդրում են արել, ովքեր Եկեղեցու կողքին են: Նրանք են հալածվում, ովքեր Եկեղեցին են հենց: Նրանք, ովքեր դեմ են թուրքական և ադրբեջանական օրակարգերին: Նրանք, ովքեր խանգարում են, որ փաշինյանական իշխանություններն իրականացնեն թուրքադրբեջանական ծրագրերը; Նրանք, ովքեր ընդդիմանում են, ովքեր չեն հանդուրժում, ովքեր ոչ մի պարագայում իրենց խիղճը, պատիվն ու անունը առուծախի առարկա չեն դարձնում:
Բնականաբար, մարդկային այդ տեսակը լինելը, այդ կարգի մարդ լինելն, ինքնին, պատվաբեր է: Ու, բնականաբար, ստացվում է՝ պատվաբեր է ճաղերի ետևում հայտնվելը: Հավելենք՝ նաև իշխանությունների կողմից հալածվելը, թիրախավորվելը...
Իսկ, ընդհանուր առմամբ, մեծ հաշվով, այսօր Հայաստանը, Հայաստանի կամքն է ճաղերի ետևում, հայրենիքի ինքնիշխանությունն ու ազատությունն է բանտված: