Իրանի նախագահը նշել է հարևանների, այդ թվում՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների ամրապնդման անհրաժեշտությունը
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ իր վարչակազմի արտաքին քաղաքականության գերակայությունը հարևան երկրների հետ հարաբերությունների ամրապնդում է, հայտնում է Mehr-ը։
Պեզեշկիանն ընդգծել է հարևանների, այդ թվում՝ Թուրքիայի, Թուրքմենստանի, Ադրբեջանի, Աֆղանստանի, Պակիստանի և Պարսից ծոցի ափամերձ պետությունների հետ հարաբերությունների ամրապնդման կարևորությունը։
Շաբաթ օրը տեղի ունեցած ԱԳՆ չհայտարարված այցի ժամանակ ելույթ ունենալով՝ նախագահ Պեզեշկիանը հայտարարել է, որ հարևան երկրների հետ հարաբերությունների բարելավումը կարող է հանգեցնել մեծ ձեռքբերումների։ Նա դիվանագետներին կոչ է արել ավելի ակտիվ մոտեցում ցուցաբերել իրենց ջանքերում։
Նա ասել է, որ Իսլամական հեղափոխության առաջնորդ այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեին ընդգծել է, որ իրանցիները պետք է պատրաստվեն պաշտպանելու իրենց երկիրը, ինչպես նաև դիվանագիտությունը ներառեն օրակարգում՝ հավելելով, որ եթե այս ազգն ապրում է խաղաղության մեջ, ապա դա շատ ավելի լավ է, քան պատերազմի մեջ ներքաշված լինելը։
Նախագահը նաև հայտարարել է, որ Իրանը կընդլայնի իր հարաբերություններն այն երկրների հետ, որոնց հետ համապատասխան հարաբերություններ է հաստատել, հատկապես ՇՀԿ-ի, ԵԱՏՄ-ի և ԲՐԻԿՍ-ի անդամ երկրների հետ։
Նա ընդգծել է, որ Իրանը կհամակարգի իր գործողությունները Ռուսաստանի, Չինաստանի և այլ գործընկեր երկրների հետ, ինչպես նաև կշարունակի գործընթացը եվրոպական երկրների և այլ կազմակերպությունների հետ՝ հիմնվելով իմաստնության, արժանապատվության և նպատակահարմարության վրա։