Մենք միանշանակ հաղթելու ենք ընտրություններում․ «Ուժեղ Հայաստան»Կարևոր է ունենալ որակյալ մեծամասնություն. մեր ուժը նաև ներքին անկեղծության և մաքրության մեջ է. Դավիթ ՂազինյանԻ տարբերություն հայաստանյան պաշտոնյաների և իրենց երեխաների` Սարգիս Կարապետյանը շրջում է Երևանում առանց թիկնապահների․ Ալեքսանյան ՔՊ ներքին ընտրության արդյունքները շոկի են մատնել խմբակցության պատգամավորներին Սենց բան չեմ տեսել, որ իշխանությունը հայտարարի, թե «3մլն մարդու գրպան են մտել», բայց 7 ամսից ավելի որևէ քրգործ չհարուցվի. գնալու են ՀԷՑ-ը գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Ղազինյան Թոշակառուներին ստիպում են գնալ առևտրային տարածքներ և հետվճար «վաստակել»․ Հրայր Կամենդատյան Ալիևի պատասխանը Վենսին. Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտեցին Գործող իշխանությունները մտադիր են ընտրություններից հետո բարձրացնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը․ «Ուժեղ Հայաստան» Կարգավորող մարմինը նույնիսկ տեղյակ չէր, թե քանի բաժանորդ է հոսանքազրկված եղել Էրեբունու դեպքերի ժամանակ. ՂազինյանԻնքնավար արևային կայանների տեղադրման համակարգը կրկնակի թանկանալու է. Դավիթ ՂազինյանԱսում էին՝ Սամվել Կարապետյանը 5 օր չի դիմանա կալանավայրում, 5 ամսից ավել դիմացավ, վարկանիշը աճում է ՀԷՑ-ը խլվել է եւ գործընթացը քաղաքական է. Դավիթ Ղազինյան ՔՊ-ում տագնապ է հայտարարաված. Արեգնազ ՄանուկյանՀԷՑ-ի կողմից հայցեր են գնացել ՏԿԵՆ-ի դեմ, բայց կառավարիչը հետ է վերցրել դրանք. Դրա իրավունքը չունի. Դավիթ ՂազինյանՀԷՑ-ում երկիշխանություն է, ինչպես «սքեչում» է ասվում՝ մենք ամեն ինչ գիտենք. Դավիթ Ղազինյան Ոչ մի պետություն դեռևս չունի կառուցված մոդուլային ԱԷԿ, որ տեսնես՝ ինչպես է այն աշխատում․ Ղազինյան Հայաստանի մարզերի խոշոր հարկատուները․ Սյունիքի մարզի խոշոր հարկատուն ԶՊՄԿ-ն է Մոդուլային ատոմակայանով էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքը լինելու է 60-80 դրամ, սա շատ թանկ է․ Դավիթ ՂազինյանԳնալու են գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Կարապետյանի ռեյտինգի հետևանքով սրվում է իշխանության վարքը. Դավիթ Ղազինյան ՀԾԿՀ նախագահն ընդունեց, որ ՀԷՑ-ի վերցրած վարկերի տոկոսները վճարում է սեփականատերը՝ հիմնավորելով, որ ՀԷՑ-ը խլվել է. Դավիթ Ղազինյան
Ո՞ր կառույցում է բացահայտվում նպաստառուի վարկերի մասին տեղեկատվությունը. ԼՀԿ պատգամավորը պարզաբանեց
Ներկայումս անձին նպաստ նշանակելիս նա պետք է ներկայացնի տեղեկանք, որտեղ նշվում է իր վարկային պարտավորությունների մասին ամբողջական տեղակատվությունը: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, թե արդյոք բանկային գաղտնիքի մասին օրենսդրության խախտում չէ այն, որ ՀՀ վարչապետը հայտարարել է, որ ՀՀ-ում 11 հազար նպաստառու ամեն ամիս 100 հազար եւ ավել դրամի չափով վարկ է փակում:
«Բանկային գաղտնիքի հետ առնչության մասով ուզում տեղեկացնել, որ մեր իրավաբանները դուրս բերեցին անհրաժեշտ իրավական հիմքերը: Մասնավորապես, 2014 թվականի հունվարի 30-ին եղել է կառավարության որոշում «Պետական նպաստների մասին» օրենքի կիրարկումն ապահովելու մասին», որով սահմանվում է նաեւ ընտանիքների անապահովությանն գնահատման համակարգում հաշվառվելու համար պետք է ներկայացնել դիմում-հայտարարագիր: Այստեղ սահմանված է այն փաստաթղթերի ցանկը, որն անհրաժեշտ է նպաստ նշանակելու համար: Դրանցից մեկով նախատեսվում է, որ ԱՔՐԱ վարկային բյուրոյից պետք է տեղեկանք ներկայացնել, այդ թվում ընտանիքի չափահաս անդամի տվյալ պահին առկա վարկային պարտավորությունների եւ ժամկետանց վարկերի մասին»,-ասաց Խաչատրյանը:
Հետեւաբար, խոսել բանկային գաղտնիքի բացահայտման մասին, ստացվում է, որ տեղին չէ, քանի որ անձն ինքն է ներկայացնում այդ տեղեկատվությունը»:
Հարցին, թե եթե նպաստ նշանակող մարմինը տեսնում է, որ տվյալ անձը բարձր վարկեր ունի, ինչպե՞ս է նպաստ նշանակում, «Լուսավոր Հայաստանի» պատգամավորը խպատասխանեց. «Դա խնդրի երկրորդ կողմն է: Ես կարծում եմ, որ նպաստի մերժման հիմքերը պետք է նախատեսվեն օրենքով: Օրենսդրական բաց ունենք եւ միայն ամբողջական ուսումնասիրության դեպքում կարելի է վերջնական եզրահանգումներ անել: Պե՞տք է նպաստ նշանակել, թե ոչ, արդյոք պետք է նկատի ունենալ վարկերի առկայությունը եւ ինչ չափով, այս հարցերին կարելի է անդրադարձ կատարել համալիր ուսումնասիրությունցի հետո:
Որովհետեւ կան դեպքեր, որ նպաստառու տատիկ-պապիկների անունով շատ բարեկամներ վարկեր են վերցնում: Այսինքն պարզապես նրա անունով են ձեւակերպում: Պետք է նաեւ հասկանալ, թե որ դեպքում այդ մարդիկ վարկային պարտավորություն ունեն, եւ որ դեպքում են այդ վարկային պարտավորությունները այլ անձանց վերաբերվում»,-ասաց նա:
Նշենք, որ օրեր առաջ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Facebook-ի էջում գրել էր, որ ՀՀ-ում մոտ 11 հազար նպաստառու ամեն ամիս 100 հազար եւ ավել դրամի չափով վարկ է փակում: