Ինչո՞ւ են կալանավորել ՊԵԿ-ի նախկին ղեկավարին
Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը երեկ, կալանավորել է Պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին ղեկավար Վարդան Հարությունյանին։ Մինչ Փաշինյանը Վաշինգտոնում, համաձայնագրեր էր ստորագրում, իրավապահները վերհիշել են հին քրեական գործերից մեկը, այն թարմացրել ու կալանավորել Հարությունյանին։ Ըստ փաստաբանի, այդ գործը 2018 թ․-ին ամբողջությամբ կարճվել էր, իսկ այժմ իշխանությունները կրկին հիշել են դրա մասին։ Պատճառը ընդամենը մեկն է, և կապված է ռուսաստանցի գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի և Հայաստանի նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ։
Վարդան Հարությունյանը Սամվել Կարապետյանի քաղաքականություն մուտք գործելու և նոր ուժ ստեղծելու հայտարարության ֆոնին իր աջակցությունն էր ցուցաբերել։ Մամուլում տեղեկություններ են շրջանառվում, որ նոր ուժի վարչապետի թեկնածուն կարող է լինել հենց Կարեն Կարապետյանը, քանի որ Սամվել Կարապետյանն ինքն օրենքով սահմանափակումներ ունի առաջադրվելու համար, ուստի և Հայաստանի իշխանությունները բռնաճնշումներ են սկսել ոչ միայն Սամվել Կարապետյանի ու նրա ընտանիքի, այլ նաև Հայաստանի նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի դեմ։ Հիշեցնենք ընդամենն օրեր առաջ «Ֆլորենս» ռեստորանում տեղի ունեցած միջադեպը, երբ բոլոր հյուրերին հեռացրել էին և խուզարկություններ սկսել։
Այժմ էլ Փաշինյանը ցանկանում է ձերբակալել Կարապետյանների հետ կապված բոլոր ազդեցիկ, ֆինանսական հնարավորություններ և հեղինակություն ունեցող մարդկանց, որպեսզի խափանի նոր քաղաքական ուժի ստեղծումը։ Դա, հատկապես այս պայմաններում, երբ Փաշինյանը հանուն իշխանության վերարտադրման գնում է բոլոր կարմիր գծերը հատելու ճանապարհով, օդուջրի պես անհրաժեշտ է գործող իշխանություններին։