Տարածաշրջանում ամերիկյան մասնավոր անվտանգության և լոգիստիկ կառույցների ներգրավման պայմանները։
Միջազգային հարթակներում «խաղաղության կողմնակցի» իմիջ։
ԱՄՆ-ի և մի շարք արևմտյան կառույցների հետ ֆինանսական-տեխնիկական աջակցության խոստումներ։
Որոշակի քաղաքական դիվիդենտներ ադրբեջանական ռազմական էսկալացիայի ռիսկերի դեպքում։
Երկարաժամկետ ռիսկեր՝
Սուվերեն վերահսկողության կրճատում հայկական ռազմավարական տարածքներում։
Տարածաշրջանային կոմունիկացիաներում այնպիսի ներգրավվածություն, որտեղ Հայաստանը կունենա նվազագույն ազդեցություն պայմանների վրա։
ՌԴ և Իրանի մտահոգությունները
Ռուսաստան․ Մոսկվայի համար սա ամերիկյան ազդեցության ամրապնդում է Հարավային Կովկասում՝ իր անվտանգության գոտում։ Հնարավոր է, որ ՌԴ-ն պատասխան քայլեր ձեռնարկի՝ գործարկելով տնտեսական և էներգետիկ լծակները Երևանի նկատմամբ։
Իրան․ Թեհրանը զգուշավոր է հատկապես Սյունիքով անցնող միջանցքի վերաբերյալ, քանի որ այն կարող է փոխել տարածաշրջանային տարանցիկ հավասարակշռությունը և թուլացնել Իրանի հյուսիսային սահմանների ռազմավարական նշանակությունը։ Թեհրանից անգամ բացեիբաց սպառնալիքներ են հնչում այս նախագիծը կյանքի կոչելու դեպքում։
Ընդհանուր սպասելիքներ առաջիկա ամիսներին
1. Ներքաղաքական լարվածության աճ՝ ընդդիմադիր և քաղաքացիական շրջանակների կողմից համաձայնագրի գաղտնի մասերի բացահայտման պահանջով։
2. Տարածաշրջանային դիրքավորումների փոփոխություն․ Բաքուն ու Անկարան կփորձեն արագացնել կոմունիկացիոն նախագծերի իրագործումը։
3. ՌԴ–Իրան հակազդեցություն՝ դիվանագիտական և տնտեսական ճնշման ձևերով, հնարավոր է նաև՝ ռազմական ներկայության ակտիվացում տարածաշրջանում։
4. Արևմտյան աջակցության պայմանավորվածություն՝ Հայաստանի համար նոր ֆինանսական փաթեթների և ծրագրերի տեսքով, սակայն՝ հստակ քաղաքական նախապայմաններով։