Արամ Վարդևանյան․ «Կարապետյանի կալանքի երկարաձգման բողոքի մակագրումը անհասկանալիորեն ձգձգվում է»
Արամ Վարդևանյանը սոցցանցում արձանագրել է, որ Սամվել Կարապետյանի ապօրինի կալանքի երկարաձգման դեմ ներկայացված հատուկ վերանայման բողոքը, որը Վերաքննիչ ատյանին ուղարկվել էր օգոստոսի 18-ին, մինչ օրս մակագրված չէ որևէ դատավորի։ Նրա խոսքով՝ սա աննախադեպ ուշացում է, քանի որ հունիսին ներկայացված բողոքը մեկ օր անց արդեն մակագրված էր դատավոր Արմեն Դանիելյանին։
Վարդևանյանի դիտարկմամբ, Սամվել Կարապետյանը 60 օրից ավելի է կալանավորված և այդ որոշումը հիմնավորվել է բացառապես նրանով, որ հարցազրույցում նա պաշտպանել է Մայր Աթոռի դիրքորոշումը։ Փաստաբանը սա գնահատում է ոչ միայն որպես իրավական խախտում, այլև քաղաքական հետապնդման հերթական վկայություն։
Նա չի բացառում նաև, որ դատավոր Արմեն Դանիելյանը կարող է դիտարկվել որպես Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարան տեղափոխման հավանական թեկնածու, քանի որ գործը պետք է քննվի հենց այդ ատյանի կողմից։
Վարդևանյանի գնահատմամբ՝ այս գործընթացները հերթական անգամ ցույց են տալիս դատական համակարգի խաթարվածությունը և իշխանական ճնշումների առկայությունը։